• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższe mosty na świecie – TOP 10 [RANKING]

Opublikowano: 19-06-2023 Źródło: inzynieria.com

Kilkudziesięciokilometrowe mosty fascynują. Często składają się z wielu konstrukcji, bywają przedzielane tunelami, na potrzeby budowy powstają sztuczne wyspy. Jak zostały zbudowane, jakie są koszty robót, który jest najdłuższy, a który najdroższy? Dowiesz się w zestawieniu dziesięciu najdłuższych mostów na świecie.


Najdłuższe mosty na świecie. Fot. ilustr. jimmy liao/pexels Najdłuższe mosty na świecie. Fot. ilustr. jimmy liao/pexels

10. Most Jintang, Chiny

Most Jintang. Fot. Liujinguan/wikimedia Most Jintang. Fot. Liujinguan/wikimedia

Długość: 21 km

Most Jintang łączy trzy miejsca w prowincji Zhejiang – miasto Zhoushan, dzielnicę Zhenhai w Ningbo i wyspę Jintang nad obszarem Morza Wschodniochińskiego w rejonie Huibieyang. Budowano go w latach 2005–2008, a otwarto w grudniu 2009 r. Roboty pochłonęły 1,2 mld dol. Całkowita długość konstrukcji wynosi 26,5 km, z czego 21 km to przeprawa, która nad samą wodą liczy 18,4 km. Na moście znajduje się droga dwujezdniowa, po dwa pasy w obu kierunkach. Prędkość projektowa to 100 km/godz.

Konstrukcja główna ma dwa pylony o wysokości 204 m każdy (nad pomostem około 152,4 m), części wschodnia i zachodnia to przeprawy belkowe. Obiekt przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Jej szerokość wynosi 43 m.

9. Drugi most Penang, Malezja

Drugi most Penang. Fot. keongdagreat/Adobe Stock Drugi most Penang. Fot. keongdagreat/Adobe Stock

Długość: 24 km

Drugi most Penang (oficjalnie Jambatan Kedua Pulau Pinang) znajduje się nad cieśniną Penang i łączy obszar Seberang Perai na Półwyspie Malajskim z wyspą Penang. Nazywany jest także mostem sułtana Abdula Halima Muadzama Szacha.W 2015 r. zdobył nagrodę ICE Brunel Medal Award. Budowa kosztowała około 1 mld dol. i w większości zastała sfinansowana z chińskiej pożyczki. Prowadzono ją w latach 2008–2013, a w marcu 2014 r. obiekt oddano do użytku. Wykonawcami różnych sekcji były firmy China Harbour Engineering, UEM Builders Berhad, MAZELE, IJM Construction, HRA Teguh i SU Citra Bina.

Szerokość przeprawy wynosi 30 m. Most ma sześć pasów na dwóch jezdniach – cztery przeznaczono dla samochodów, a dwa dla motocykli. Konstrukcja jest podwieszana, a częściowo wykonana z dźwigarów skrzynkowych.

Jest to drugi most łączący wyspę z lądem. Pierwszy wybudowano w latach 1982–1985. Jego długość to 13,5 km.


8. Most-tunel Chesapeake Bay, Stany Zjednoczone

Most-tunel Chesapeake Bay. Fot. New Media Systems/Adobe Stock Most-tunel Chesapeake Bay. Fot. New Media Systems/Adobe Stock

Długość: 24,14 km

Całkowita długość mostu z tunelami wynosi 28,3 km. Są to dwie mniej więcej równoległe przeprawy łączący się w jedną przy portalach. Obiekt przekracza ujście zatoki Chesapeake, port Hampton Roads i pobliskie ujścia rzek James i Elizabeth w stanie Wirginia. Oficjalna nazwa przeprawy to Lucius J. Kellam Jr. Bridge–Tunnel.

Pierwotny most o długości 19 km otwarto w 1964 r. po czterech latach budowy. Koszty wyniosły 200 mln dol. (ówczesnych). W latach 1995-1999 za kolejne 200 mln dol. zwiększono przepustowość przeprawy i poszerzono ją do czterech pasów. Natomiast 1,15 mld dol. kosztuje kolejna inwestycja obejmujące rozbudowę mostu, drążenie nowego tunelu maszyną TBM i budowy estakad. Te prace mają się zakończyć w 2023 r.

Aktualnie przeprawa liczy 37 km (z drogami), główny most przedzielony dwoma tunelami (łącznie 1,6 km) ma 24,14 km. Poza nim na całej trasie jest jeszcze krótszy most Fisherman Inlet (około 2,6 km). Łącznie kompleks mostowo-tunelowy to 28,3 km. Na potrzeby portali tuneli wybudowano cztery sztuczne wyspy. Podziemne trasy umożliwiają żeglugę, same przeprawy mają za niski prześwit dla dużych jednostek: 22,9 m dla głównego obiektu i 12,2 m w przypadku krótszego.

7. Most Jiaozhou Bay, Chiny

Most Jiaozhou Bay. Fot. jtt.shandong.gov.cn Most Jiaozhou Bay. Fot. jtt.shandong.gov.cn

Długość: 31,63 km

Most wybudowano w latach 2006–2011 za 1,5 mld dol. Jego druga nazwa to most Qingdao Bay. Konstrukcja przeprawy nad zatoką Jiaozhou rozciąga się na 31,63 km, a cały obiekt liczy 42,23 km (trzy mosty stanowiące całość i dwa wiadukty). Najdłuższe przęsło ma 260 m.

Przeprawa znajduje się w prowincji Shandong. Łączy dystrykty Huangdao, Chengyang, Licang i miasto Jiaozhou. Dwujezdniowa droga na moście ma po trzy pasy ruchu. Prędkość projektowa wynosi 80 km/godz. Dzięki budowie przejazd między Qingdao i Huangdao skrócił się o 30 km, a czas przejazdu spadło o od 20 do 30 min.

Konstrukcja mostu ma kształt litery T, a główne punkty wejścia i wyjścia znajdują się w Huangdao i dzielnicy Licang w Qingdao. Do budowy zużyto 450 tys. ton stali i 2,3 mln m3 betonu. Posadowiony jest na 5238 betonowych palach. Szerokość przeprawy wynosi 35 m.

Obiekt zaprojektowano tak, aby był w stanie wytrzymać silne trzęsienia ziemi, tajfuny i zderzenia ze statkami.


6. Most Donghai, Chiny

Most Donghai. Fot. Zhang/wikimedia Most Donghai. Fot. Zhang/wikimedia

Długość: 32 km

Most Donghai (zwany też mostem Wschodniomorski) znajduje się nad zatoką Hangzhou w prowincji Zhejiang w Chinach. Łączy Szanghaj i Yangshan Deepwater Port (jest jednym z kluczowych elementów w jego działalności). Budowano go w latach 2002–2005 i otwarto 10 grudnia 2005 r. (roboty zakończyły się 25 maja 2005 r.). Koszt inwestycji to 1,1 mld dol.

Całkowita długość trasy wynosi 32,5 km, część mostowa to 32 km. Szerokość podwójnego mostu to 31,5 m (po 15,25 m na pojedynczą nitkę). Na każdej znajduje się trzypasowa jezdnia. Konstrukcja powstała jako belkowa z sekcjami wantowymi (podwieszanymi). Najdłuższe przęsło ma 420 m. Całość to kompleks połączonych przepraw. W głównej części znajduje się najwyższy pylon (159 m). Ten fragment o prześwicie 40 m umożliwia żeglugę morską w obu kierunkach. Całą przeprawę uzupełnia tunel Xiaoyangshan długi na 270 m.

Przeprawę zaprojektowało konsorcjum firm China Railway Major Bridge Reconnaissance i Design Institute. Obiektem zarządza Shanghai Chengtou Donghai Bridge Management.

5. Most Hangzhou Bay, Chiny

Most Hangzhou Bay. Fot. kayzcn/Adobe Stock Most Hangzhou Bay. Fot. kayzcn/Adobe Stock

Długość: 35,7 km

Most przebiega przez zatokę Hangzhou w prowincji Zhejiang. Łączy miasta Jiaxing i Ningbo. Całkowita długość to 36 km, z czego 35,7 km liczy przeprawa nad wodą. Droga na obiekcie ma sześć pasów, po trzy w każdą stronę. Dozwolona prędkość to 100 km/godz. Szerokość przeprawy wynosi 33 m. Najdłuższe przęsło ma 448 m.

Pośrodku mostu powstała sztuczna wyspa Haitian Yizhou (zajmuje 12 tys. m2 i ma sześć kondygnacji), platforma kształtem przypominająca orła zrywającego się do lotu. Można to odpocząć, zjeść, zrobić zakupy czy zanocować. Obok niej postawiono liczącą 16 pięter wieżę widokową o wysokości 145,6 m.

Koszt inwestycji wyniósł 2,1 mld dol. Most budowano w latach 2003–2007 i oddano do użytku 1 maja 2008 r. Przeprawę zaprojektowało konsorcjum firm China Railway Major Bridge Reconnaissance i Design Institute (tak jak most Donghai). Przejazd jest płatny.


4. Most bagienny Manchac, Stany Zjednoczone

Most bagienny Manchac. Fot. Melanie Commander Thibodaux/wikimedia Most bagienny Manchac. Fot. Melanie Commander Thibodaux/wikimedia

Długość: 36,7 km

Manchac Swamp Bridge (inna nazwa: I-55 Manchac Swamp Crossing) znajduje się na Manchac Swamp między jeziorami Maurepas i Lake Pontchartrain, w pobliżu jeziora Pontchartrain w stanie Luizjana. I rzeczywiście przebiega nad bagniskami. To dwie bliźniacze przeprawy w formie estakadowej. Betonowy obiekt został zbudowany pod koniec lat 70., a otwarty w 1979 r. Koszty wyniosły około 160 mln dol. z 1975 r.

Most posadowiony jest na palach o długości 76 m. Wykonanie 1 mili (około 1,6 km) kosztowało 7 mln dol. Przeprawa prowadzi do dróg prowadzą National Highway 51 i Interstate 55.

Z bagnami, nad którymi przechodzi most wiąże się lokalny mit. Są rzekomo nawiedzane wilkołaka Rougarou. Żyła tam też księżniczka voodoo. Ta miała rzucić klątwę na okoliczne tereny. Rzeczywiście w dniu jej pogrzebu w 1915 r. huragan zmiótł trzy miejscowości. Natomiast poprzedni most Manchac zawalił się w 1976 r. Kolejna przeprawa pozostaje stabilna.

3. Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah, Kuwejt

Most Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah. Fot. Dar Group Most Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah. Fot. Dar Group

Długość: 37 km

Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah znajduje się w Kuwejcie na Bliskim Wschodzie. Nazwa upamiętnia prezydenta Kuwejtu Emira, który był u władzy podczas wojny w Zatoce Perskiej. Most przekracza Zatokę Kuwejcką i łączy Kuwejt z Madinat al-Hareer (Jedwabne Miasto). Budowano go od listopada 2013 r. przez cztery lata, ale otwarto dopiero 1 maja 2019 r. Inwestycja oznaczała wydatek 3 mld dol. (całość licząca 48,5 km z drogami i wiaduktem na lądzie).

Przy długości mostu 37 km bezpośrednio nad wodą znajduje się część licząca 34,9 km. Pylon wznosi się na 151 m (jest inspirowany żaglami tradycyjnymi statków), najdłuższe przęsło ma 177 m, pomost znajduje się na wysokości 23 m nad poziomem morza. Na obu nitkach znajdują się trzypasowe jezdnie z dodatkowym pasem bezpieczeństwa. Podczas robót powstały dwie sztuczne wyspy o powierzchniach 300 tys. m2 i 600 tys. m2.

Most jest nadzorowany przez system SCADA, a ruch i sytuację na przeprawie śledzi 600 kamer.

Inne nazwy przeprawy to Kuwait Bay Bridge i Jaber link Doha Bridge. Właścicielem obiektu jest kuwejckie Ministerstwo Robót Publicznych, projekt opracowała spółka Systra, a wykonawcą była firma Hyundai Engineering & Construction. Żywotność mostu wynosi 100 lat.


2. Most Lake Pontchartrain, Stany Zjednoczone

Most Lake Pontchartrain. Fot. Andriy Blokhin/Adobe Stock Most Lake Pontchartrain. Fot. Andriy Blokhin/Adobe Stock

Długość: 38,35 km

Dwa równoległe mosty poprowadzono nad jeziorem Pontchartrain w południowej części stanu Luizjana. Dłuższy ma 38,35 km długości. Południowy koniec znajduje się w Metairie w Luizjanie, na przedmieściach Nowego Orleanu. Północny w Mandeville w Luizjanie. Przeprawy są wsparte na 9500 betonowych palach. Oba mają przęsła zwodzone na potrzeby żeglugowej drogi wodnej.

Południową przeprawą budowano od 1955 r., a oddano do użytku 30 sierpnia 1956 r. Budowa północnej rozpoczęła się w 1967 r., a otwarto ją w 1969 r. Obie konstrukcje dzieliło 14 lat. Koszt mostów wyniósł łącznie 76 mln dol. z tamtych czasów. Pomost znajduje się na wysokości 4,7 m nad poziomem wody. Mosty mają dwie dwupasowe jezdnie, a ich szerokość wynosi 8,5 m.

Wykonawcą południowej nitki było przedsiębiorstwo Louisiana Bridge Company, a północnej Prestressed Concrete Products. Nowsza jest o 15 m dłuższa, a odstęp między mostami wynosi 25,6 m.

Inwestycja pozwoliła skrócić podróże z małych miejscowości North Shore do Nowego Orleanu o 50 min.

1. Most Hong Kong-Zhuhai-Macau, Chiny

Most Hong Kong-Zhuhai-Macau. Fot. hzmb.gov.hk Most Hong Kong-Zhuhai-Macau. Fot. hzmb.gov.hk

Długość: 41,6 km

Most z tunelem łączy Hongkong, Guangdong Zhuhai i Makau. Przeprawa biegnie od sztucznej wyspy w pobliżu lotniska Hong Kong International Airport na wschód, przekracza obszar Lingdingyang w delcie Rzeki Perłowej na wodach Morza Południowochińskiego, komunikuje Zhuhai i sztuczną wyspę w Makau, i dociera do terminalu Zhuhai Hongwan.

Budowę prowadzono w latach 2009–2017. Obiekt otwarto 18 października 2018 r. Długość od portu w Hong Kongu do portu Zhuhai i portu w Makau wynosi około 42 km i obejmuje 12-kilometrową przeprawę Hong Kong Link Road i liczący 29,6 km most główny. Całkowita długość Hong Kong-Zhuhai-Macau (HZMB) wynosi 55 km, wliczając tunel Zhuhai Link Road i drogę . Przez obiekt prowadzi droga z sześcioma pasami na dwóch jezdniach (po trzy). Dopuszczalna prędkość to 100 km/godz.

Most jest przedzielony liczącym 5,7 km tunelem o szerokości 28,5 m i wysokości 5,1 m. Przeprawa skłąda się z 224 pomostów i siedmiu pylonów. Jest szeroka na 33,1 m.

Zaprojektowany okres użytkowania mostu wynosi 120 lat. Obiekt może wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 8, tajfun o sile 16, uderzenie o masie 300 tys. ton i 300-letnią powódź w ujściu rzeki Perłowej.

Inwestycja pochłonęła niebotyczną sumę 18,8 mld dol. To najdroższy most w zestawieniu.


Nie ma jednolitego standardu oceny długości mostów. W rankingu przyjęto metodę zagregowaną – przeprawa przedzielona np. tunelem traktowana jest jak jedna. Tak samo w przypadku konstrukcji ciągłych ale składających się realnie z wielu obiektów, np. podwieszanych i belkowych. Przykładowo za najdłuższy most na świecie uważa się liczący prawie 165 km chiński Danyang–Kunshan Grand Bridge. Jednak tak naprawdę jest to długi wiadukt czy estakada z mostem liczącym 9 km nad jeziorem Yangcheng w Suzhou. A to za mało, żeby znaleźć się w zestawieniu.

Przeczytaj także: Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!