• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mostostal Warszawa wysyła prefabrykaty mostowe do Danii

Opublikowano: 02-03-2018 Źródło: PAP, inzynieria.com

Dania wybrała Mostostal Warszawę do wykonania segmentów mostowych nowej przeprawy drogowej w rejonie fiordu w Roskilde (Dania). Pierwsza partia segmentów (12 szt.), o wadze około 115 ton każdy, została już przygotowana. Całość zamówienia ma być transportowana do zamawiającego co około sześć dni; statek po przewiezieniu jednej partii będzie wracał po następną.


Polska wysyła prefabrykaty mostowe do Danii. Fot. Allan Kristensen/Shutterstock Polska wysyła prefabrykaty mostowe do Danii. Fot. Allan Kristensen/Shutterstock

Jak podkreśliła Marta Kaczorowska (Mostostal Warszawa), jest to bardzo wymagający ładunek, zarówno pod względem logistycznym, jak i ze względów bezpieczeństwa – jego gabaryty oraz ciężar są nietypowe. Transport obejmie dwanaście prefabrykowanych elementów, każdy o wadze około 115 ton  poinformowała Kaczorowska.

Zamówienia dokonała Duńska Dyrekcja Dróg na terenie Stoczni Szczecińskiej-Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Umowa podpisana została w czerwcu 2017 r.

Przeprawa powstanie w rejonie fiordu w Roskilde w ramach projektu Roskilde Fjord Link. Inwestycja obejmuje budowę dwupasmowej drogi o długości 9,5 km, która ma pełnić funkcję obwodnicy miasta Frederikssund od strony południowej, a w jej ciągu płatnej przeprawy mostowej o długości 1,4 km.

Konstrukcja nośna mostu osiągnie długość 1360 m i szerokość 19,7 m, utworzą ją 492 prefabrykowane żelbetowe segmenty o łącznej wadze 50 tys. ton. Pojedynczy segment ma długość trzech metrów, szerokość 20 m i wysokość 4 m.

Źrodło: Mostostal Warszawa Źrodło: Mostostal Warszawa

Dostarczone mają być również krótsze segmenty podporowe.

Prace przygotowawcze, polegające na uzbrojeniu statku w elementy mocujące, celem zapewnienia bezpiecznego transportu, trwały cztery dni, od 26 lutego br.

Gotowe segmenty przetransportować można wyłącznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, tj. suwnic samobieżnych (ang. Straddle Carrier). Wszystkie prefabrykowane żelbetowe segmenty produkowane są na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, skąd przewożone są na place składowe przy pochylni Wulkan, a później, za pomocą suwnicy bramowej o udźwigu 450 ton, ładowane są na statek.

Zgodnie z harmonogramem, ostatnie elementy mostu mają dotrzeć do Danii w listopadzie br. Wartość kontraktu to 50 mln zł.

Kontrakt na dostawę segmentów stanowi ważny dla Mostostalu Warszawa projekt eksportowy m.in. pod kątem dalszej ekspansji zagranicznej, uzyskania referencji od prestiżowego klienta. Zamówienie jest realizowane w rejonie Skandynawii, czyli w obszarze, który zgodnie ze strategią Grupy Acciona (główny akcjonariusz) jest geograficznie przyporządkowany Mostostalowi Warszawa. powiedziała Agata Falęcka – rzecznik prasowy firmy.

Przeczytaj także: Most na Krym będzie gotowy wcześniej niż planowano?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!