7 maja br. opublikowano wstępny uaktualniony harmonogram włączania do eksploatacji Mostu Krymskiego.

  • Pierwsza z dwóch dwujezdniowych nitek pasma drogowego mostu oddana zostanie do użytku w II poł, maja br., druga – w październiku br. 
  • Pociągi, zarówno pasażerskie, jak i towarowe, po raz pierwszy przejadą nową przeprawą w grudniu 2019 r.
  • Planowane jest jeszcze włączenie do eksploatacji ciągu pieszo-rowerowego, na razie brak jednak danych dotyczących możliwego terminu otwarcia tej części mostu.

Девятого мая моё открытие никогда не планировалось, откроюсь во второй половине этого месяца. Ну что, делайте ставки, какого числа? И следите за обновлениями, конечно) #ждеммост #крымскиймост pic.twitter.com/vk4sBYWoaj

— Крымский мост (@Krymsky_bridge) 7 maja 2018

Jak podaje oficjalny serwis poświęcony budowie mostu, po otwarciu mostu możliwa będzie podróż z Anapy w Kraju Krasnodarskim do Symferopola na Krymie.


Most połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim – rozciąga się pomiędzy półwyspem Taman, następnie przebiega wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina Cieśninę Kerczeńską, okrążając przylądek Ak-Burun od północy i prowadzi na krymskie wybrzeże. Budowa tej imponującej pod względem długości przeprawy stała się dla Rosji koniecznością po aneksji półwyspu w 2014 r.

Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami, w ciągu doby mostem (w obu kierunkach) przejeżdżać będzie około 40 tys. samochodów oraz 47 par składów pociągów. Będą się one przemieszczać z prędkością do 120 km/godz. Z taką samą prędkością mają jeździć pociągi pasażerskie, a towarowe – 80 km/godz. 


Pod mostem przepływać będą statki. Łukowe przęsła przeprawy (o długości 227 m) znajdują się na wysokości 35 m nad lustrem wody, tak by nie zakłócać żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej.

Przeczytaj także: Rozbudują 60-letnią przeprawę mostowo-tunelową