Most na Krym (ros. Крымский мост) to budowana 19-kilometrowa przeprawa drogowo-kolejowa (m.in przez Cieśninę Kerczeńską), która już niedługo połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim (Rosja). Do zrealizowania inwestycji konieczne jest ukończenie wszystkich czterech nitek mostu (dwóch drogowych i dwóch kolejowych), jednak część przeprawy zostanie włączona do eksploatacji już w II poł. maja br.
W tym miesiącu otworzą Most Krymski. Fot. twitter.com/Крымский мост
7 maja br. opublikowano wstępny uaktualniony harmonogram włączania do eksploatacji Mostu Krymskiego.
- Pierwsza z dwóch dwujezdniowych nitek pasma drogowego mostu oddana zostanie do użytku w II poł, maja br., druga – w październiku br.
- Pociągi, zarówno pasażerskie, jak i towarowe, po raz pierwszy przejadą nową przeprawą w grudniu 2019 r.
- Planowane jest jeszcze włączenie do eksploatacji ciągu pieszo-rowerowego, na razie brak jednak danych dotyczących możliwego terminu otwarcia tej części mostu.
Девятого мая моё открытие никогда не планировалось, откроюсь во второй половине этого месяца. Ну что, делайте ставки, какого числа? И следите за обновлениями, конечно) #ждеммост #крымскиймост pic.twitter.com/vk4sBYWoaj
— Крымский мост (@Krymsky_bridge) 7 maja 2018
Jak podaje oficjalny serwis poświęcony budowie mostu, po otwarciu mostu możliwa będzie podróż z Anapy w Kraju Krasnodarskim do Symferopola na Krymie.
Most połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim – rozciąga się pomiędzy półwyspem Taman, następnie przebiega wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina Cieśninę Kerczeńską, okrążając przylądek Ak-Burun od północy i prowadzi na krymskie wybrzeże. Budowa tej imponującej pod względem długości przeprawy stała się dla Rosji koniecznością po aneksji półwyspu w 2014 r.
Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami, w ciągu doby mostem (w obu kierunkach) przejeżdżać będzie około 40 tys. samochodów oraz 47 par składów pociągów. Będą się one przemieszczać z prędkością do 120 km/godz. Z taką samą prędkością mają jeździć pociągi pasażerskie, a towarowe – 80 km/godz.
Pod mostem przepływać będą statki. Łukowe przęsła przeprawy (o długości 227 m) znajdują się na wysokości 35 m nad lustrem wody, tak by nie zakłócać żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej.
Przeczytaj także: Rozbudują 60-letnią przeprawę mostowo-tunelową
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.