Partnerzy portalu

Ostróda: powstał już ustrój nośny wiaduktu

Opublikowano: 13-02-2019 Źródło: inzynieria.com, Budimex
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Mimo zimy, trwa budowa wiaduktu w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Wiadukt powstaje m.in. nad linią kolejową nr 353 Poznań–Skandawa.


Budowa wiaduktu w Ostródzie. Fot. Budimex
Budowa wiaduktu w Ostródzie. Fot. Budimex

W Ostródzie, w ciągu ul. Drwęckiej, budowany jest wiadukt dwuprzęsłowy. Zamontowano już belki strunobetonowe tworzące ustrój nośny wiaduktu. W najbliższym czasie będziemy kontynuować prace przy zbrojeniu płyty ustroju nośnego. Zostanie także zabetonowana płyta pomostu – mówi Mariusz Kaczyński, dyrektor kontraktu w firmie Budimex.

Obecnie zaawansowanie robót mostowych oceniane jest na 45%. Według pierwotnych planów, wiadukt w Ostródzie miał być gotowy pod koniec 2018 r., jednak prace budowlane zostały spowolnione przez niezależne czynniki, jak długo utrzymujący się mróz czy wykopaliska archeologiczne. Jesteśmy cały czas w kontakcie z inwestorami i pracujemy na to, aby jak najszybciej oddać inwestycję do użytku – dodaje Mariusz Kaczyński.

Wiadukt w Ostródzie. Fot. Budimex

Wiadukt w Ostródzie. Fot. Budimex

Poza budową samego wiaduktu, umowa obejmuje też m.in. przebudowę kilku przyległych ulic, budowę dróg wewnętrznych i dojazdów do posesji o długości około 500 m. Jak dodaje Mariusz Kaczyński, najbliższy czas przeznaczony zostanie na prowadzenie prac w zakresie robót drogowych. Będziemy prowadzili działania związane z wykonaniem nasypów w ciągu ul. Drwęckiej, zarówno po stronie północnej, jak i południowej.

W ramach całego tego zadania zbudowano już sieć wodociągową oraz gazową, kończy się budowa kanalizacji sanitarnej oraz sieci elektroenergetycznej. W 75% gotowa jest kanalizacja deszczowa, a w 65% oświetlenie.

Budowa wiaduktu w Ostródzie będzie kosztować 25 mln zł. Przeprawa nad torami w centrum miasta będzie alternatywą dla obwodnicy Ostródy, w razie wypadku czy katastrofy.

Tak będzie wyglądać wiadukt w Ostródzie. Wizualizacja: UM Ostróda

Tak będzie wyglądać wiadukt w Ostródzie. Wizualizacja: UM Ostróda

Wspomnianą obwodnicę Ostródy, powstałą w ciągu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 16, także budował Budimex.Trasę do dyspozycji kierowców oddano nieci ponad rok temu. W ramach budowy obwodnicy Ostródy powstał rekordowy most typu extradosed o długości 677 m. To obiekt czteroprzęsłowy, o rozpiętości przęseł 132,5+206+206+132,5. 206 m rozpiętości przęseł środkowych oznaczało pobicie rekordu Europy z Kwidzyna z 2013 r. – tamtejsze przęsło mostu extradosed ma 204 m długości. O rekordowym moście w Ostródzie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Przeczytaj także: Remont najstarszego mostu w Krakowie

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe