Zgodnie z przyjętym planem odbywa się przebudowa północnej nitki mostu Lecha w Poznaniu. W fabryce powstaje już stalowa konstrukcja nowej przeprawy, jej montaż na placu budowy ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.
Budowa mostu Lecha. Fot. UM Poznań
Nowa północna nitka mostu Lecha zastąpi starą konstrukcję (prace rozbiórkowe trwały 2,5 miesiąca). Prace na moście Lecha idą zgodnie z planem. Najdalej w styczniu przyszłego roku będzie on oddany do użytku. Skorzystają na tym wszyscy użytkownicy ruchu. Kierowcy uzyskają dodatkowy, trzeci pas ruchu. Jest to ważne, gdyż most jest częścią II ramy komunikacyjnej. Przyjazne rozwiązania będą także dla pieszych i rowerzystów – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Wizualizacja mostu Lecha w Poznaniu po przebudowie. Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Dotychczasowa północna nitka mostu Lecha przez Wartę została wybudowana w latach 50. ub.w. i przez te wszystkie lata nie przeszła poważnego remontu. Zanim przestąpiono do rozbiórki i budowy nowej przeprawy, władze miasta stan północnej nitki oceniły jako „bardzo zły”. Nowa trójprzęsłowa nitka będzie mieć 236 m długości, trzy pasy jezdni o szerokości 3,5 m każdy, ścieżkę rowerową o szerokości 2 m oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Przęsło środkowe nad korytem Warty ma mieć 100,8 m długości. Budowa mostu w Poznaniu będzie kosztować 53 mln zł – użytych ma zostać około 7 tys. m3 betonu, a także około 2,5 tys. ton stali. Konstrukcja nowej nitki mostu Lecha nie będzie zawierać żadnych elementów dotychczasowej przeprawy.
Budowa mostu Lecha w Poznaniu – zobacz zdjęcia
Druga – południowa część mostu Lecha została wybudowana pod koniec lat 90. XX w. i to po niej, na czas przebudowy, odbywa się ruch w obu kierunkach.
Przeczytaj także: Budowa mostu Lecha w Poznaniu. Co już zrobiono?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.