Pociągi między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem pojadą po nowych torach, estakadach i mostach nad Wisłą. Dwa nowe mosty kolejowe nad Wisłą w Krakowie będą miały po 234 m długości i 32 m szerokości. Skorzystają z nich składy aglomeracyjne, które do dyspozycji będą miały dwa, a docelowo (w 2020 r.) – cztery tory.

Obecnie inwestycje kolejowe w Krakowie są największe od czasu budowy kolei. Tworzymy system transportowy, który lepiej łączy Polskę i regiony, ale zapewni też oczekiwaną, sprawną kolej w Krakowie i aglomeracji. Nowoczesne stacje i przystanki powstają także w innych regionach Polski. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i punktualną – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W Krakowie powstaną trzy nowe mosty kolejowe przez Wisłę. Skrajne łuki mostu nad ul. Podgórską i Zabłocie już są na swoim miejscu. Na bulwarach przygotowywane są docelowe konstrukcje podpór mostu, które zastąpią stojące w rzece podpory tymczasowe.

Wykonawca skupia się na głównym, 116-metrowym przęśle mostu, zlokalizowanym bezpośrednio nad lustrem rzeki. Montaż kilkunastotonowych, stalowych elementów łuku odbywa sie z wykorzysytaniem specjalnego dźwigu z żurawiem, o zasięgu 84 m i udźwigu 500 ton. Dzięki temu z brzegu Wisły można scalać nad rzeką kolejne elementy przeprawy. Po zakończeniu montażu wykonawca przystąpi do budowy torów.

Przebudowa krakowskiej linii średnicowej to największa inwestycja PKP PLK na etapie budowy na południu Polski. Dzięki niej rozwinie się kolej aglomeracyjna i łatwiejsze będą podróże w kraju i Europie, do i ze stolicy Małopolski. Powstaną m.in. dwa nowe komfortowe przystanki Kraków Złocień i Kraków Grzegórzki – zaznaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

W ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” przebudowanych zostanie osiem stacji i przystanków. Wszystkie obiekty dostosowane będą do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wprowadzone zostanie czytelne oznakowanie oraz wizualny i głosowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie 200 nowych rozjazdów, 50 km zmodernizowanych torów i sieci trakcyjnej. Dwa nowe lokalne centra sterowania zapewnią bezpieczny i sprawny ruch pociągów. Usprawnienie ruchu drogowego oraz otwarcie przestrzeni w centrum miasta od ul. Kopernika do ul. Miodowej zapewnią nowe, 850-metrowe estakady.

W centrum Krakowa pociągi, po fragmencie pierwszego nowego toru, pojadą już na początku III kwartału br. Główne prace budowlane na linii średnicowej mają zakończyć się w 2020 r. Wartość inwestycji to niemal 1 mld zł.

Przeczytaj także: Wrocław: jedna oferta na budowę Mostu Chrobrego