Most nad Narwią w Ostrołęce znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 61. Po przebudowie będzie szerszy i dostosowany do aktualnych potrzeb użytkowników drogi. Do dyspozycji kierowców będą dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, dla pieszych półtorametrowy chodnik, a dla rowerzystów – dwukierunkowa ścieżka rowerowa; obie drogi zostaną wykonane z kostki brukowej i zabezpieczone balustradami oraz pasem bezpieczeństwa z barierą (od strony jezdni).

Remont przeprawy rozpoczął się zimą 2018 r. Szybko okazało się, że wykonawca musi zmienić plany i zstąpić żelbetową konstrukcję mostu stalową – wszystko z powodu niewłaściwego uzbrojenia filarów mostu. Wydłużyło to czas realizacji zamówienia.

Na czas przebudowy rzekę pokonać można było za pomocą kratownicowej przeprawy tymczasowej, którą na plac budowy dostarczyło wojsko. Obiekt zostanie zdemontowany po otwarciu wyremontowanego mostu dla kierowców, a konstrukcja zwrócona do Agencji Rezerw Materiałowych.

Wszystkie prace mają zakończyć się do maja 2020 r. Wartość inwestycji szacuje się na ponad 25 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi ze środków rządowych.

Przeczytaj także: Obwodnica Ostrołęki – ważny przetarg