• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa mostu w Białym Dunajcu: koniec całej inwestycji

Opublikowano: 25-07-2019 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

22 grudnia 2018 r. oddano do użytku nowy most w Białym Dunajcu (woj. małopolskie), w ciągu drogi krajowej nr 47, będącej częścią tzw. Zakopianki. Nie oznaczało to jednak końca całej inwestycji, bo należało jeszcze np. rozebrać przeprawę tymczasową. Dopiero teraz poinformowano o zakończeniu wszystkich prac i odebraniu ich przez nadzór budowlany.


Most w Białym Dunajcu. Fot. GDDKiA Most w Białym Dunajcu. Fot. GDDKiA

Stary most w Białym Dunajcu powstał w 1930 r. Był w na tyle złym stanie, że nie nadawał się do remontu. Nowy obiekt przez potok Biały Dunajec, który powstał w miejsce dotychczasowego, to przeprawa łukowa bez podpór w nurcie rzeki. Ma około 58 m długości i 18 m szerokości. Na moście, poza jezdnią, są także obustronne chodniki.

W ramach realizacji tego zadania przebudowano dojazdy do przeprawy. Obecnie korpus drogi od strony Krakowa zabezpieczają mury oporowe. Przebudowano też taką infrastrukturę, jak sieci wodociągowe, energetyczne i gazowe, kanalizację sanitarną czy urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Ponadto powstał system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające. Jest też nowe oświetlenie drogowe.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Umowę z wykonawcą („projektuj i buduj”), Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa, podpisano 13 kwietnia 2016 r. Roboty w terenie rozpoczęły się w marcu 2018 r. 21 grudnia tego samego roku nowy most przeszedł pomyślnie próby obciążenia, a dzień potem na przeprawę wjechały auta. Z kolei 23 lipca 2019 r. ostateczne stało się pozwolenie Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na użytkowanie całego zakresu inwestycji wraz z nowym mostem na DK47 w Białym Dunajcu. Tym samym skończyły się kłopoty z dojazdem do Zakopanego, bo od kilku lat na wcześniej funkcjonującej przeprawie obowiązywał ruch wahadłowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dodajmy, że to niejedyna inwestycja w ciągu Zakopianki – powstaje m.in. tunel drogowy (obie nitki będą miały po ponad 2 km długości). Budowę nowego fragmentu Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km), Naprawa-Skomielna Biała (właśnie wraz z tunelem, 3 km) i Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km).

Przeczytaj także: Zakopianka – wznowiono drążenie tunelu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.