• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka: wznowiono drążenie tunelu

Opublikowano: 08-02-2019 Źródło: GDDKiA

Firma Astaldi wznowiła drążenie tunelu, który powstaje w ramach budowy nowego fragmentu tzw. Zakopianki (S7) w Małopolsce, na odcinku Naprawa–Skomielna Biała. Wcześniej w dwóch nitkach wydrążono 2087 m, wykonano 1807 m obudowy tunelu po linii łuku i w poziomie 2041 m obudowy. Prace przy drążeniu tunelu znów prowadzone będą przez całą dobę, włącznie z sobotami i niedzielami.


Zakopianka – budowa tunelu. Fot. GDDKiA Zakopianka – budowa tunelu. Fot. GDDKiA

Drążenie wstrzymano w styczniu br. Powodem tego był brak dostaw stalowych profili, które instaluje się na łuku tunelu (tzw. kalocie). Pełnią one bardzo ważną rolę, gdyż stanowią część konstrukcyjną wykonywanej na bieżąco obudowy tunelu, wzmacniają sklepienie. Problemy z dostawami leżały po stronie podwykonawcy, który dostarczył je już jednak na plac budowy. Do pracy mógł więc wrócić także generalny wykonawca, czyli włoska firma Astaldi.

Budowa tuneli. Fot. GDDKiA Budowa tuneli. Fot. GDDKiA

Od początku, czyli od marca 2017 r., do budowy tunelu w ciągu Zakopianki służy metoda ADECO RS, którą uznaje się za jedną z najlepszych wśród „klasycznych” metod budowy tuneli. W tym przypadku wykonawcy muszą przebić się przez naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych. Stosują m.in.: młoty hydrauliczne zamontowane na koparkach, dziobaki, wiertła, materiały wybuchowe, głowice skrawające, wszystko to w zależności od twardości skał.

Tunel Zakopianka – przodek. Fot. GDDKiA Tunel Zakopianka – przodek. Fot. GDDKiA

Na ten piątek (8 lutego 2019 r.) zaplanowano wiercenia otworów strzałowych w portalach północnych tunelu. Z kolei od czwartku, od strony południowej tunelu rozpoczęły się wiercenia pali wielkośrednicowych (te prace będą wykonywane po 12 godz. dziennie). Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zadaniem pali wielkośrednicowych będzie zabezpieczenie osuwisk usytuowanych przy południowym wlocie do tunelu. Po zabezpieczeniu osuwisk będzie można rozpocząć drążenie czwartego otworu.

Budowa tuneli w Polsce. Fot. GDDKiA Budowa tuneli w Polsce. Fot. GDDKiA

Zainstalowanych, na głębokościach od 14 m do 30 m, zostanie 150 pali o średnicy 1,2 m każdy. Pale zabezpieczą także budynek wentylatorowni, który usytuowany będzie przed wlotem do tunelu.


Tunel pod górą Mały Luboń powstaje w ciągu budowanej S7 Lubień–Rabka-Zdrój, na odcinku Naprawa–Skomielna Biała. Obie nitki będą miały po nieco ponad 2 km długości. Budowę całego nowego fragmentu Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna Biała (z budową tunelu) i Skomielna Biała–Chabówka (z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP). Wspomniany tunel stanowił będzie 12,3% całej trasy. Za budowę tunelowego odcinka odpowiada włoska firma Astaldi. Zgodnie z umową, tunel ma być gotowy do końca marca 2021 r., choć kiedy rozpoczynało się drążenie, wykonawca deklarował, że pojedziemy nim w Sylwestra 2020 r.


Wszystkiego o budowie tego tunelu dowiesz się z naszego serwisu specjalnego TUNEL ZAKOPIANKA

W minionym roku firma Astaldi poinformowała o kłopotach finansowych, zrezygnowała m.in. z dwóch kontraktów kolejowych w Polsce, jednocześnie zapewniając jednak, że budowę tunelu w Małopolsce dokończy (tak samo jak np. rozbudowę II linii metra w Warszawie).

Przeczytaj także: GDDKiA wypłaciła podwykonawcom Astaldi ponad 85 mln zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia