• Na budowę mostu Polska wyda 97 mln zł
  • Swoje zadanie mamy realizować w latach 2020–2025

Nowy most jest potrzebny, ponieważ obecny obiekt znajduje się w złym stanie technicznym, przejeżdżają nim tylko samochody osobowe. Dzisiejszy dzień kończy kilkuletni okres trudnych negocjacji ze stroną niemiecką. To inwestycja, która była wyczekiwana od bardzo dawna. Cieszę się, że mamy już pewność, że nowy most powstanie w ciągu najbliższych lat – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Już dwa lata temu informowano, że będzie to obiekt przenoszący obciążenia odpowiadające klasie A (50 t). Powstać ma w pobliżu istniejącego obiektu, który będzie rozebrany. Spełni wszelkie wymagania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Obie strony zobowiązały się także zbudować niezbędne dojazdy.

Za prace po polskiej stronie granicy odpowiadać będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nasza część inwestycji pochłonie 97 mln zł, będą to środki z budżetu państwa. Polska swoje zadanie ma realizować w latach 2020–2025. Jak poinformowano, rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe po wejściu umowy w życie, co w Niemczech będzie wymagało jej ratyfikacji przez parlament.

Na granicy polsko-niemieckiej funkcjonuje 37 połączeń drogowych, większość prowadzi przez mosty. Stan przepraw, za wyjątkiem tej w Kostrzynie nad Odrą, jest dobry lub zadowalający.

Przeczytaj także: Te mosty łączą kraje i kontynenty