Partnerzy portalu

Rozbiórka sześciu wiaduktów nad A1. Kiedy się zacznie?

Opublikowano: 08-01-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W czwartek, 9 stycznia br., nad przebudowywaną autostradą A1 między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód zamkniętych zostanie sześć wiaduktów. Wszystkie, głównie z uwagi na zły stan techniczny, zostaną rozebrane, a w ich miejsce powstaną nowe.


Fot. Sly/Adobe Stock Fot. Sly/Adobe Stock

Przeznaczone do rozbiórki wiadukty znajdują się na drogach lokalnych: Srock–Wodzinek; Imielna–Sierosław, Przydatki–Doły Brzeskie; Papieże–Karlin; Władysławów–Żychlin; Bąkowiec–Polesie. Stare wiadukty mają być rozbierane w weekend 18/19 stycznia br. Nowe obiekty będą charakteryzować się większą nośnością, ponadto na każdym zaplanowano ciąg pieszo–rowerowy (nie ma ich na obecnych wiaduktach). Ich budowa ma potrwać około roku.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Z uwagi na prace rozbiórkowe autostrada A1 między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Zachód będzie zamknięta od godz. 19 w piątek 17 stycznia do godz. 6 w poniedziałek 20 stycznia br. W tym czasie kierowcy jadąc od Łodzi w kierunku Katowic na węźle Tuszyn będą zjeżdżać z A1 na DK 12/91 i przez Srock jechać w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Na węźle Piotrków Trybunalski Północ zjadą na S8 i tą trasą dojadą do A1 na węźle Piotrków Trybunalski Zachód.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Z kolei kierowcy udający się od strony Katowic w kierunku Łodzi na węźle Piotrków Trybunalski Zachód będą zjeżdżać na S8 (kierunek Warszawa), by dotrzeć do węzła Piotrków Trybunalski Północ, gdzie skręcając na DK 12/92 dojadą do węzła Tuszyn, skąd można kontynuować podróż w kierunku Łodzi i Gdańska autostradą A1. Z kolei osoby mieszkające w pobliżu wspomnianych wiaduktów mają korzystać z dróg Dąbrówka–Mąkoszyn i Brzoza–Kamocin.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zamknięcie wymienionych obiektów istotnie jest punktem zwrotnym tej inwestycji. Od tej chwili nie będzie już kolejnych długotrwałych utrudnień dla okolicznych mieszkańców, a jedynie stała poprawa warunków funkcjonowania, wraz z oddawaniem do użytkowania kolejnych gotowych nowoczesnych obiektów.

Zobacz także: Demontaż przęsła wiaduktu we Wrocławiu [wideo]