• Rozpoczęły się prace przy budowie drugiej nitki estakady i wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku
  • Już udostępniona część wiaduktu ma długość 104 m i szerokość 17,5 m
  • W ramach inwestycji powstanie most nad kanałem Raduni. Wartość całego projektu to 147 mln zł

Zakończone zostały roboty rozbiórkowe płyty ustroju nośnego starego, żelbetowego wiaduktu. Aktualnie prowadzone są prace rozbiórkowe pozostałości jego przyczółków. Zakończono też roboty palowe związane ze wzmocnieniem gruntów pod fundamenty obiektów mostowych. Trwa także budowa murów oporowych przy moście nad Kanałem Raduni oraz nasypu drogowego dla jezdni lewej – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).

Demontaż starego wiaduktu trwał pół roku, rozpoczął się w sierpniu 2019 r., po otwarciu pierwszej nitki nowego obiektu. Długi czas rozbiórki wynikał z faktu, że prace prowadzono tylko nocami po cztery godziny – w okresie całkowitego zamknięcia torów. Takie były wymogi bezpieczeństwa uzgodnione z kolejarzami.


Aby zbudować drugą jezdnię konieczne było rozebranie „starego” obiektu w ciągu Traktu św. Wojciecha. Poziom trudności przeprowadzenia prac rozbiórkowych był wysoki m.in. ze względu na niewielką ilość miejsca w pobliżu budowy i lokalizację w ścisłym centrum miasta, przy gęstej zabudowie, a także częściowy przebieg nad torami kolejowymi – czytamy w komunikacie DRMG.

Część wiaduktu została już oddana do ruchu. Ma ona rozpiętość 104 m i jest szeroka na 17,5 m. Jezdnia składa się z trzech pasów – po zakończeniu inwestycji jeden zostanie przeznaczony na buspas. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy.

W trakcie prac, poza wiaduktem, powstanie jeszcze most nad kanałem Raduni i nowy układ drogowy obejmujący rejon od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Przy ul. Okopowej trwa budowa parkingu kubaturowego.

Głównym wykonawcą wiaduktu Biskupia Górka jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Koszt inwestycji to blisko 147 mln zł. 114 milionów zł pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Pod Poznaniem powstanie nowy wiadukt kolejowy