• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Systemy samowznoszące ULMA w budownictwie inżynieryjnym

Opublikowano: 02-09-2020 Źródło: ULMA

Systemy wznoszące znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie kubaturowym podczas realizacji wieżowców. Pozwalają na szybką i efektowną pracę na wysokości, przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. Wyposażone w układ hydrauliczny nie wymagają użycia dźwigu do ich przestawiania, a dzięki dużej uniwersalności umożliwiają tworzenie budynków o nawet najbardziej skomplikowanej geometrii. Firma ULMA posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji wieżowców zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. To dzięki systemom wznoszącym ULMA powstały jedne z najwyższych wieżowców w Warszawie, Limie, Madrycie, Dżakarcie, Nowym Jorku czy Bilbao.


Fot. ULMA Fot. ULMA

Coraz częściej systemy wznoszące wykorzystywane są podczas budowy obiektów inżynieryjnych. Są doskonałym rozwiązaniem przy wznoszeniu pylonów czy wysokich filarów, które cechuje duży przekrój poprzeczny. W obydwu przypadkach idealnie sprawdza się deskowanie samowznoszące ATR z oferty firmy ULMA, które przestawiane jest przy pomocy układu hydrauliczno-mechanicznego, bez konieczności zastosowania żurawia. Co istotne, dzięki wykorzystaniu elementów uniwersalnego systemu MK, system można bardzo łatwo dostosować do złożonej geometrii obiektu, zachowując przy tym wysoką jakość wykończenia w standardzie betonu licowego. Dodatkowo deskowanie wznoszące ATR pozwala na utrzymanie szybkiego tempa prac i zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa na znacznych wysokościach, nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

System samowznoszący ATR na budowie Zakopianki. Fot. ULMA System samowznoszący ATR na budowie Zakopianki. Fot. ULMA

System wznoszący ATR sprawdził się m.in. podczas budowy obiektu 21 w ciągu drogi ekspresowej S7. Dwunastoprzęsłowy wiadukt o rozpiętości teoretycznej wynoszącej 992 m powstał na odcinku Lubień–Rabka Zdrój, w miejscowości Skomielna Biała. Największym wyzwaniem w przypadku tego obiektu była realizacja filarów w charakterystycznym kształcie litery Y. Podzielona została ona na trzy etapy: pierwszy z nich stanowiło wykonanie trzonu, drugi podstawy głowicy filara, a ostatnim etapem były ramiona, które zostały zrealizowane w pięciu taktach o wysokości około 2,26 m z wykorzystaniem pomostów ATR podnoszonych hydraulicznie. Do wykonania pochylonych elementów zaprojektowano specjalny wspornik, który obsługiwał zadany kąt. Bazą całej konstrukcji deskowania samowznoszącego był układ kratownic MK i pojedynczy zestaw siłowników, znajdujących się po zewnętrznej stronie ramion filara. Tylko dwa siłowniki hydrauliczne umożliwiły wspinanie konstrukcji o wadze własnej 20 t w czasie około 20 min. Każdy pomost wyposażono w niezależną pompę hydrauliczną, która pracowała na ciśnieniu roboczym na poziomie 250 bar. Istotne jest, iż praca siłowników nie ograniczała się jedynie do ciężaru własnego konstrukcji deskowań i pomostów, musiały one także pokonać dodatkowe siły tarcia związane z pochyleniem realizowanego elementu. Podnoszenie pomostów wykonywano w dwóch etapach – najpierw wypychano i kotwiono maszty, a następnie podnoszono całą konstrukcję pomostów.

Ciekawym przykładem realizacji z zastosowaniem systemu ATR jest także pylon mostu nad Wisłokiem, stanowiącego część północnej obwodnicy Rzeszowa. Pylon mostu o imponującej wysokości 108,5 m jest najbardziej charakterystycznym elementem inwestycji wartej ponad 180 mln zł. Do realizacji żelbetowych starterów pylonu zostało wykorzystane deskowanie ENKOFORM. Nogi pylonu o przekroju skrzynkowym, o wymiarach 5, 75 x 4,75 m i grubości ścian 0,80 m, wykonano przy użyciu systemu samowznoszącego ATR. Obiekt cechuje złożona geometria, dlatego do jego realizacji zaprojektowane zostały podesty robocze z kratownic MK, tworzące okalające nogi pylonu pierścienie. Dzięki zastosowaniu konstrukcji zawieszonej na czterech wspornikach, zapewniona została wymagana przestrzeń do prowadzenia prac oraz odpowiednie podtrzymanie deskowania o wysokości 4,8 m, zamontowanego na wózkach ATR. Konstrukcja kratowa jednej nogi, ważąca ponad 30 ton, podnoszona była przy użyciu czterech siłowników hydraulicznych. Dzięki ich redukcji i mniejszej ilości punktów zakotwienia możliwe było wykonywanie jednego etapu w krótszym czasie – w ciągu 3 zamiast 7 dni. Przestawianie układu trwało około 6 godzin, z czego tylko 30 minut zajmowało jego wznoszenie, pozostały czas stanowiły prace przygotowawcze. Poziomy rygiel o prostokątnym przekroju wykonano przy użyciu systemu ATR i konsoli BMK. Zwornik zrealizowano w trzech etapach, następnie wykonano część wantową pylonu, którą z uwagi na zakotwienia lin wzmocniono z wykorzystaniem stalowego wkładu wewnątrz pylonu, zespolonego z częścią żelbetową. Przeprojektowany system samowznoszący ATR pozwolił na realizację górnej części obiektu w dziewięciu etapach. Dzięki zastosowaniu systemu ATR możliwe było bezpieczne prowadzenie prac podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, przy wietrze o prędkości dochodzącej do 80 km/godz.

System samowznoszący na budowie pylonu o wysokoėci 108,5 m. Fot. ULMA System samowznoszący na budowie pylonu o wysokoėci 108,5 m. Fot. ULMA

Deskowanie samowznoszące ATR to szereg korzyści dla obiektów wysokich, które ze względu na obciążenia silnym wiatrem i znaczną wysokość, na której prowadzone są prace, stawiają duże wymagania w zakresie BHP. System sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego tempa realizacji oraz uniezależnienia obsługi deskowań od żurawia. Dodatkowo doświadczenie specjalistów ULMA pozwala uzyskać maksymalną wydajność sprzętu na budowie, co ostatecznie przekłada się na wzrost rentowności inwestycji.

System samowznoszący ATR-SC. Fot. ULMA System samowznoszący ATR-SC. Fot. ULMA

Systemy wznoszące ULMA to linia produktów do realizacji wysokich elementów żelbetowych, gwarantująca bezpieczeństwo i oferująca nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Są to zintegrowane rozwiązania, które cechują się dużą wydajnością i uniwersalnością, co sprawia, że dopasowują się do każdej wysokości i geometrii obiektu. Firma ULMA stale rozwija swoją ofertę, dostosowując ją do coraz większych wymagań rynku. W ostatnim czasie portfolio firmy wzbogaciło się o system ATR-SC – ciężkie deskowanie samowznoszące zaprojektowane do realizacji dużych trzonów w budynkach wysokich.

Więcej informacji o kompleksowych rozwiązaniach wznoszących ULMA: https://www.ulmaconstruction.pl/pl/deskowania/deskowania-wznoszace

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!