PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) przeprowadziły próby obciążeniowe mostów i wiaduktów na jednym z torów Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) na szlaku Pilichowice–Olszamowice zlokalizowanym w woj. łódzkim i świętokrzyskim. Prace na drugim zostały już wcześniej zakończone. Testy wiążą się z przystosowaniem linii do prędkości 250 km/godz.
Fot. PKP PLK
- 117-tonowa lokomotywa testowała mosty i wiadukty
- Nowe i przebudowane obiekty są dostosowane do maksymalnej prędkości 250 km/godz.
- Modernizacja CMK będzie realizowana do końca 2023 r.
Przebudowa 16 obiektów
Dobiegają końca roboty na 16-kilometrowym torze odcinka Pilichowice–Olszamowice, stanowiącego część CMK. Modernizowano 16 obiektów inżynieryjnych, w tym cztery mosty i dwa wiadukty. Po drugim torze, przebudowanym wcześniej, od lipca jeżdżą pociągi.
Statyczne próby obciążeniowe
Podczas prób obciążeniowych lokomotywa o masie 117 ton sprawdzała zgodność parametrów i zachowania obiektów z wartościami i założeniami projektowymi. W trakcie badań statycznych specjalistyczna aparatura zbierała dane o konstrukcji. Testy wypadły pomyślnie, a przed planowanym oddaniem trasy do użytku, mosty i wiadukty przejdą jeszcze próby dynamiczne.
Modernizacja przepraw
W trakcie prac przebudowa objęła cztery mosty nad rzekami Czarną Maleniecką, Barbarką, Gerszczynką i dopływem Czarnej Malenieckiej. W Myśliborzu i Siedlowie (woj. łódzkie) po demontażu starych wiaduktów wybudowano nowe obiekty. Zmodernizowano także 10 przepustów zapewniających odwodnienie i jednocześnie służących jako przejścia dla małych zwierząt.
Fot. PKP PLK
Inwestycja ze środków budżetowych
Wszystkie obiekty inżynieryjne w woj. świętokrzyskim i łódzkim przystosowano do przejazdu pociągów z prędkością do 250 km/godz. Składy wrócą na ten szlak jeszcze w grudniu.
Inwestycję realizowano w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II” finansowanego ze środków budżetowych. Wartość przedsięwzięcia wyniosła około 57 mln zł netto.
Nowe wiadukty
Ponadto w październiku oddano do użytku dwa nowe wiadukty nad CMK. W Koziej Wsi i Motycznie (woj. świętokrzyskie) bezkolizyjne skrzyżowania zastąpiły dotychczasowe przejazdy kolejowo-drogowe w poziomie szyn. Dwie kolejne przeprawy powstają w Radwanie i Zachorzowie Kolonii w woj. łódzkim.
Fot. PKP PLK
250 km/godz. pod koniec 2023 r.
Po dostosowaniu CMK do prędkości do 250 km/godz. podróże mają trwać krócej przy wyższym poziomie bezpieczeństwa. Osiągnięcie maksymalnej prędkości będzie możliwe po zakończeniu wszystkich robót budowlanych, a także po uruchomieniu systemów GSM-R i ETCS poziom 2. Ma to nastąpić pod koniec 2023 r.
CMK zapewnia połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Jest ważna również w ruchu regionalnym dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
Przeczytaj także: Most, wiadukty, przejście podziemne – kto zmodernizuje stację Ełk?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.