• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Most w Kurowie: udana próba obciążenia, wkrótce otwarcie

Opublikowano: 18-10-2021 (Aktualizacja: 22-10-2021) Źródło: Radio Kraków, inzynieria.com

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed 1 listopada tego roku auta wjadą na nowy most w Kurowie. W piątek (22 października) przeprawa przez Dunajec przeszła, pomyślnie, dynamiczną próbę obciążenia.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Budowa mostu w Kurowie rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Obiekt powstaje w ciągu drogi krajowej nr 75, na odcinku między Brzeskiem a Nowym Sączem. To czteroprzęsłowa przeprawa o długości 602 m i szerokości 17,2 m. Ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, przy czym, jeśli zajdzie taka potrzeba, w przyszłości w jej sąsiedztwie może zostać dobudowany bliźniaczy obiekt z drugą jezdnią.

Źródło: inzynieria.com Źródło: inzynieria.com

Pod koniec lutego tego roku konstrukcję obiektu nasunięto na przyczółek od strony Brzeska, tym samym połączono brzegi Dunajca. W sierpniu zakończono prace związane z podwieszaniem ustroju nośnego wraz z naciąganiem want. Ostatnie tygodnie poświęcono m.in. na wykonywanie hydrofobizacji ustroju nośnego i układanie izolacji z papy termozgrzewalnej. Poza tym prowadzono prace związane np. ze zbrojeniem i betonowaniem kap chodnikowych, na dojazdach montowano oświetlenie.

Po tym, jak na przeprawę w Kurowie wjadą już auta, toczyć się jeszcze będą inne roboty w ramach rozbudowy fragmentu DK75. Wszystko ma być gotowe do maja 2022 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Most w Kurowie znajdzie się na podium

W Kurowie zbudowano most extradosed. To po to, by spełnić wymóg Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej dotyczący przekroczenia Dunajca jednym przęsłem (bez podpór w korycie rzeki). Jeśli chodzi o polskie obiekty extradosed, dłuższe od niego są tylko dwa: w Kwidzynie (808,4 m) oraz w ciągu obwodnicy Ostródy (677 m).

Nowy obiekt w Kurowie powstaje w odległości 200 m od 400-metrowej przeprawy z 1943 r., która docelowo ma być rozebrana (jeden z jej przyczółków będzie zaadaptowany na punkt widokowy).

Przeczytaj także: Naprawa Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia