28 października (piątek) zostanie otwarty w Milsku (woj. lubuskie) most przez Odrę. Koszty inwestycji przekroczyły 83 mln zł. Droga z Zielonej Góry do Sławy skróci się o 15 km. Nie będzie trzeba korzystać z promu.
W piątek otwarcie mostu w Milsku w woj. lubuskim. Fot. ZDW Zielona Góra
- Most przez Odrę w Milsku ma 364 m długości
- W nowym śladzie wybudowano DW282 liczącą 9,2 km
- Przeprawa skróciła trasę Zielona Góra–Sława z 60 do 45 km
Dwa mosty i nowa droga
W ramach robót powstały most przez Odrę o długości 364 m oraz przeprawa przez Śmigę licząca 18 m. Wybudowano też odcinek drogi wojewódzkiej nr 282 o długości około 9,2 km po nowym śladzie. Dzięki temu obwodnice zyskały miejscowości Łaz, Zabór i Milsko oraz, po drugiej stronie obiektu, Przewóz.
Most nad Odrą zostanie otwarty dla kierowców w piątek, 28 października 2022 r. w późnych godzinach popołudniowych.
Mosty w woj. lubuskim
W woj. lubuskim przed wybudowaniem przeprawy w Milsku były cztery mosty nad Odrą w południowej części regionu – w Krośnie Odrzańskim (DK29), w Cigacicach (w ciągu S3 i dawnej drogi krajowej nr 3) oraz w Nowej Soli (DW315). Brakowało obiektu właśnie w Milsku (w prostej linii to 13 km od Cigacic i 17 km od Nowej Soli). A to powodowało znaczne wydłużenie czasu przejazdów. Trasa z Zielonej Góry do Sławy przez most w Nowej Soli liczy 60 km, dzięki przeprawie w Milsku skróci się do 45 km.
Most zastąpi prom
Co więcej samochody były transportowane promem, a to zdecydowanie uciążliwa forma przy rosnącym ruchu. Nie mogły z niego korzystać pojazdy o masie od 6 ton, zmiany pogody powodowały, że zabierano mniej aut, albo tylko osobowe, czasowo wstrzymywano pracę promu.
Poza nowymi przeprawami i DW282, podczas prac powstały też dwa ronda, dwa skrzyżowania, infrastruktura rowerowa i nowe przejazdy gospodarcze. Wybudowano lub przebudowano system odwodnienia (rowy przydrożne i melioracyjne, kanalizacja deszczowa), a także nasadzono drzewa i krzewy.
Projekt „Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 – Etap II” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Przedsięwzięcie zrealizowano w latach 2017–2022, a generalnym wykonawcą była firma Mota-Engil Central Europe.
Przeczytaj także: Awaria w Warszawie. „Elementy były ukryte pod warstwami betonu”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.