Partnerzy portalu

Koniec budowy mostu Polska–Słowacja

Opublikowano: 27-10-2022 Źródło: GDDKiA

Zakończyła się budowa mostu granicznego między miejscowościami Chyżne (woj. małopolskie) i Trstena na Słowacji. Obiekt powstał w ciągu drogi krajowej nr 7. 


Na granicy Polski ze Słowacją zbudowano nowy most. Fot. Kozioł Kamila/Adobe Stock Na granicy Polski ze Słowacją zbudowano nowy most. Fot. Kozioł Kamila/Adobe Stock

Umowę z wykonawcą podpisano w grudniu 2021 r. Na początek przeprowadzono rozbiórkę starej przeprawy. Było to konieczne z uwagi na jej zły stan techniczny. Stwierdzono m.in. przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej

Poza wykonaniem nowej przeprawy nad potokiem Jeleśnia, zadanie polegało także na budowie kanalizacji deszczowej oraz montażu urządzeń podczyszczających, a także na przebudowie dróg dojazdowych i budowie kanału technologicznego. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonęło 3,9 mln zł. Głównym celem była poprawa parametrów technicznych i wytrzymałościowych mostu. Bezpieczeństwo pieszych zapewni chodnik oraz bariery ochronne.

Na mocy umowy między rządami Polski i Słowacji, dotyczącej utrzymania drogowych granicznych obiektów mostowych i odcinków dróg, za przeprawę w Chyżnem odpowiada strona polska. 

Kalendarium budowy mostu

  • czerwiec 2021 r. – decyzja o pozwoleniu na budowę dla polskiej strony mostu 
  • wrzesień 2021 r. – decyzja o pozwoleniu na budowę dla słowackiej strony mostu 
  • styczeń 2022 r. – rozpoczęcie robót budowlanych
  • październik 2022 r. - koniec zadania.

Przeczytaj także: Ważny krok w stronę budowy mostu Polska–Niemcy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia