Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym na budowie drogi ekspresowej S3 między Bolkowem a Kamienną Górą zakończono nasuwanie dwóch wiaduktów. Ich łączna długość wynosi 884 m.
Na S3 Bolków–Kamienna Góra nasunięto dwa wiadukty. Fot. Michał Soroko/GDDKiA
- Zaawansowanie budowy mostów i wiaduktów wynosi 70%
- Poziom budowy dwóch tuneli osiągnął 79%
- Trwa układanie warstwy wiążącej drogi ekspresowej S3
Droga ekspresowa S3 z tunelami
Odcinek drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra będzie dwujezdniowy (po dwa pasy ruchu i pas awaryjny). Jego długość wyniesie 16,1 km. Powstają tu dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości 2300 m (pomiędzy Sadami Górnymi oraz Starymi i Nowymi Bogaczowicami) oraz TS-32 o długości 320 m w pobliżu Gostkowa. Koszt budowy przekracza 1,5 mld zł. Roboty budowlane rozpoczęły się 21 sierpnia 2020 r. po otrzymaniu zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Droga ekspresowa S3 – zakończono nasuwanie dwóch wiaduktów
Na powstającym odcinku drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra zakończono nasuwanie dwóch wiaduktów (WS-31 i WS-36). Trwa montaż desek gzymsowych, zbrojenie i betonowanie kap chodnikowych oraz ścianek zaplecznych.
Nasuwanie podłużne to budowa mostu lub wiaduktu segmentami. Gotowe konstrukcje są prefabrykowane w wytwórni za przyczółkiem. Przesuwa się je stopniowo na kolejne podpory. W przypadku wiaduktów na drodze ekspresowej S3 powstają liczące 25 m długości segmenty o konstrukcji skrzynkowej. Po związaniu betonu spręża się je, a następnie zwalnia deskowanie i nasuwa za pomocą układu pras hydraulicznych na łożyskach ślizgowych w kierunku filarów.
Fot. Michał Soroko/GDDKiA
Droga ekspresowa S3 – jak wykonuje się nasuwanie
Do pierwszego elementu przymocowany jest awanbek (stalowy dziób prowadzący). Przedłuża on nasuwany segment, najeżdża na łożyska znajdujące się na głowicach filarów i opera go na kolejnych podporach. Gotowe elementy dobetonowuje się do poprzednich. Po wykonaniu wszystkich, gdy przeprawa jest już w położeniu ostatecznym, spręża się dalsze kable, które przejmą pełne obciążenie użytkowe. Metoda nie wymaga stawiania potężnych rusztowań, ani dużej przestrzeni do prac budowlanych. Prace można wykonywać bez zamykania dróg czy linii kolejowych pod obiektem.
Budowę mostów i wiaduktów wykonano w 70%. Prace na wszystkich obiektach dotyczą zbrojenia, betonowania ustrojów nośnych i kap chodnikowych, montażu desek gzymsowych. Do zakończenia głównych robót pozostały jeszcze do zabetonowania ustroju nośnego na jednym moście i trzech wiaduktach.
Fot. Michał Soroko/GDDKiA
Droga ekspresowa S3 – tunele najbardziej zaawansowane
Na powstającym fragmencie drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra najbardziej zaawansowana jest budowa tuneli (około 79%). W dłuższym roboty dotyczą obudowy ostatecznej, to izolacja wodna, zbrojenie i betonowanie przyczółków i sklepienia. Do dziś zabetonowano prawie 198 z 369 segmentów o łącznej długości ponad 2470 z 4574 m (stan na 4 grudnia 2022 r.). Zakończenie tych prac przewidziano na III kwartał 2023 r.
Fot. Michał Soroko/GDDKiA
W tunelu krótszym prowadzone jest betonowanie kaloty, już gotowe są 52 z 54 segmentów. Zakończono też betonowanie ścian tunelu. Zaawansowanie robót żelbetowych osiągnęło 84%, do końca 2022 r. osiągną 100%.
Fot. Michał Soroko/GDDKiA
Droga ekspresowa S3 – prace drogowe
Prace drogowe koncentrują się na nasypach i podbudowach. W połowie lipca rozpoczęto układanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego. Ułożono już 145 tys. m2. Od września trwa układanie warstwy wiążącej.
Przeczytaj także: S7 Kraków–Myślenice – zgody na zakopiankę nie ma, ale będzie projekt
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.