Partnerzy portalu

S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina z tunelem – bliżej do budowy

Opublikowano: 01-12-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na projekty budowlane Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6, odcinek Kołbaskowo–Police oraz fragment Police–Goleniów z tunelem pod Odrą.


Odra w rejonie przyszłego tunelu drogi ekspresowej S6. Fot. GDDKiA Odra w rejonie przyszłego tunelu drogi ekspresowej S6. Fot. GDDKiA
  • Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie liczyć 48,6 km
  • Tunel pod Odrą o długości 5 km będzie najdłuższym takim obiektem w Polsce
  • Przejazd od Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) skróci się z 58 do 23 km

Dwa odcinki drogi ekspresowej S6, Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Pierwszy odcinek drogi ekspresowej S6 zostanie poprowadzony od Kołbaskowa – węzła Szczecin Zachód – w kierunku północnym z ominięciem Szczecina od zachodu. Koniec trasy zaplanowano przed węzłem Police. Jej łączna długość to to 25,5 km.

Fragment drogi ekspresowej S6 Police - Goleniów z tunelem pod Odrą rozpocznie się w pobliżu wylotu tego obiektu. Zostanie poprowadzony głównie w kierunku wschodnim przez tunel pod rzeką i obszarem zakładów chemicznych w Policach. Trasa o długości 23,41 km zakończy się na węźle Goleniów Północ łączącym aktualnie drogi ekspresowe S3 i S6.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S6 z tunelem ma wydaną decyzję środowiskową

S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina z tunelem od 2017 r. ma wydaną tzw. decyzję środowiskową. Przeprowadzono badania podłoża i opracowano dokumentację koncepcyjną. Zatwierdzono ją w czerwcu 2021 r. Na prace przygotowawcze inwestycji resort infrastruktury przeznaczył 411,2 mln zł. Środki zostaną wydane na m.in. uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oraz wypłatę odszkodowań za nieruchomości pod drogę.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Przebieg Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 osiągnie długość 48,6 km. Aglomerację szczecińską ominie od zachodu i północy, a na wysokości Polic przekroczy Odrą tunelem drogowym o długości 5 km. Początkowo zakładano 3,5 km, ale ze względu na sąsiadujące tereny zakładów chemicznych w Policach konieczne było wydłużenie obiektu. Obok tunelu pod Świną będzie on drugi na Pomorzu Zachodnim. Stanie się też najdłuższym tunelem w Polsce.

Trasa będzie alternatywą dla dróg S3/A6 omijających Szczecin od południa i wschodu. Wspólnie otoczą całe miasto. Poprawią się połączenia aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Aktualnie dojazd z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) wymaga pokonania 58 km. Po wykonaniu S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina trasa skróci się do 23 km, co znacząco skróci czas przejazdu. Z centrum miasta zostanie wyprowadzona duża część ruchu samochodowego, także pojazdów jadących do zakładów w Policach.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S6 z tunelem – projekty budowlane

Projekt budowlany dla odcinka Kołbaskowo–Police Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 opracuje w 13 miesięcy konsorcjum firm TPF i Databout za 14,94 mln zł. Taką dokumentację dla fragmentu Police - Goleniów z tunelem drogowym pod Odrą przygotuje w ciągu 15 miesięcy spółka Voessing Polska. Koszt to 39,8 mln zł. Po zakończeniu tych prac zostaną złożone wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, będą też pozyskane nieruchomości pod planowaną trasę.

Przeczytaj także: TBM dla tunelu drogi S19. Rusza kolejny wielki transport

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!