Wciąż nie ma zgody na proponowane warianty drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice, części tzw. zakopianki, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpoczęła działania na rzecz pozyskania finansowania prac projektowych.
GDDKiA szuka pieniędzy na projekt zakopianki S7 Kraków–Myślenice. Fot. ilustr. WalDec/Adobe Stock
GDDKiA planuje w 2023 r. ogłosić przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice. Na razie szuka środków na sfinansowanie tych prac projektowych. W piśmie do zastępcy prezydenta Krakowa Jana Muzyka, Dyrekcja podkreśla: pomimo braku konsensusu społecznego i samorządowego, podjęliśmy działania mające na celu zabezpieczenie środków na realizację kolejnego etapu prac (…), tj. przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
Przypomnijmy, że na początku 2022 r. GDDKiA zaproponowała sześć korytarzy pod budowę drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km). Studium korytarzowe objęto obszar prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Wszystkie zostały oprotestowane przez mieszkańców i samorządy. Dyrekcja zaproponowała stworzenie korytarza wspólnie przez samorządy. Powstała propozycja zespołu powołanego przez władze Krakowa, ale i ona nie spotkała się z uznaniem. Same samorządy nie osiągnęły kompromisu co do budowy nowej zakopianki.
W piśmie poinformowano: pozyskanie finansowania na prace przygotowawcze i wybór wykonawcy STEŚ determinuje rozpoczęcie działań projektowych. Dodano, że przetarg może zostać ogłoszony w przyszłym roku, a jednocześnie GDDKiA nie będzie wskazywać rekomendowanego wariantu do dalszych prac korytarza planowanej drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice.
Przeczytaj także: S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina z tunelem – bliżej do budowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.