Obwodnica Olesna to odcinek drogi ekspresowej S11 o długości 25 km. Zaawansowanie prac wynosi 80%. Dzisiaj otwarto nad nią wiadukt (WD-16) na trasie Borki Małe–Sowczyce.
Wiadukt nad obwodnicą Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11. Fot. GDDKiA
- Na obwodnicy Olesna zaplanowano 24 obiekty mostowe
- Najdłuższe wiadukty powstają nad linią klejową Tarnowskie Góry–Kluczbork
- Trasa ma zostać oddana do użytku w III kwartale 2023 r.
Dużo obiektów mostowy, prace w przerwie zimowej
Na obwodnicy Olesna będą 24 obiekty mostowe. Największe z nich to wiadukty nad linią kolejową Tarnowskie Góry–Kluczbork. Ich długości to 135 i 126 m. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 powstaje węzeł Olesno z dwoma rondami.
Mimo przerwy zimowej prowadzone są prace związane z budową odcinka drogi ekspresowej S11. Kończy się wykonywanie wykopów i nasypów, a także wzmacnianie podłoża tras głównej i poprzecznych. Ułożono już większość podbudowy bitumicznej, na części obiektów trwają roboty wykończeniowe.
Ze względu na budowę nowego przebiegu DK11 nad drogą ekspresową S11, budową wiaduktu i wykonywaniem wykopu zmieniono organizację ruchu. Za Łomnicą w kierunku granicy z woj. śląskim w ciągu DK11 wprowadzono 2-kilometrowy by-pass. Samochody z DK11 wjeżdżają na tę trasę, a potem przez tymczasowy łącznik są prowadzone na fragment S11, a dalej przez rondo trafiają na stary przebieg DK11.
Fot. GDDKiA
Obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S11 połączy się z sąsiednimi odcinkami
Nowa droga ekspresowa zaczyna się na DK11 w pobliżu Kolonii Ciarka (tymczasowe rondo łączące drogę krajową z S11), a kończy na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu Łomnicy. Powstaje dwujezdniowa i dwupasowa obwodnica Olesna o nośności 11,5 t/oś. Będzie połączona z sąsiednimi odcinkami planowanej drogi ekspresowej. Odcinek od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna ma już decyzję środowiskową, dla fragmentu odcinka od końca obwodnicy Olesna, w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór są opracowywane warianty przebiegu.
Fot. GDDKiA
Budowa obwodnicy Olesna pochłonie 767,9 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 wynosi 411 mln zł. Roboty mają się zakończyć w III kwartale 2023 r.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7 zbliży się do północnej Warszawy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.