Partnerzy portalu

Bielsko-Biała: przebudowa ważnej drogi miejskiej, rozbiórka wiaduktu

Opublikowano: 28-03-2023 Źródło: UM w Bielsku-Białej, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej rozpoczyna się przebudowa części ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. To jedna z ważnych tras prowadzących do strefy przemysłowej. Zostanie wyburzony stary wiadukt, zastąpią go dwa obiekty mostowe.


Wiadukt w ciągu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego zostanie rozebrany. Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej Wiadukt w ciągu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego zostanie rozebrany. Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

Prace zostaną przeprowadzone na liczącym 586 m odcinku ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego między rondami NSZZ „Solidarność” i Ofiar Katynia. Dojdzie do rozbiórki pochodzącego z lat 70. XX w. wiaduktu drogowego o długości 250 m. Zastąpią go dwie nowe przeprawy: jedna o długości 65 m przekroczy linię kolejową nr 139, a druga licząca 28 m przebiegnie nad wewnętrzną drogą zakładową jednej z firm. Między nimi powstanie zbrojony nasyp gruntowy obudowany ścianami czołowymi.

Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

Zaplanowano jezdnię z trzema pasami ruchu – dwa w kierunku Ronda Ofiar Katynia i jeden prowadzący do Ronda NSZZ „Solidarność. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m po stronie północnej przebudowywanej trasy. Ścieżka rowerowa zostanie też wykonana wzdłuż ul. Michała Grażyńskiego.

Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

Dodatkowo powstanie most na potoku Starobielskim (zostanie umocnione jego koryto). Przewidziano także przebudowę Ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. Pojawią się też schody i winda łączące ul. Kwiatkowskiego z peronem Bielsko-Biała Północ.

Przetarg na przebudowę ważnej arterii rozstrzygnięto jeszcze w październiku 2022 r. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wystąpił o promesę finansowania inwestycji do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej otrzymanie umożliwiło podpisanie kontraktu z wykonawcą.

Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej Fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

Prace prowadzi spółka IMB Podbeskidzie. Na kontrakt o wartości 61 mln zł, składa się 26 mln zł z budżetu miasta i 35 mln z Rządowego Funduszu Polski Ład. Czas realizacji to 25 miesięcy. Do 10 marca 2025 r. część trasy z wiaduktem będzie zamknięta.

Przeczytaj także: Rozbudowa obwodnicy Krakowa. Ile będzie kosztować?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.