• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka. Zniknie najgroźniejsze skrzyżowanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 12-09-2023 Źródło: GDDKiA

Trwa budowa węzła Gaj w Małopolsce. Powstaje w ciągu drogi krajowej nr 7 na odcinku między Krakowem a Myślenicami. Plac budowy przekazano 10 października 2022 r., a po około roku prac, na przełomie września i października 2023 r., rozpocząć ma się montaż konstrukcji wiaduktu.


Zakopianka. Budowa węzła Gaj. Fot. GDDKiA Zakopianka. Budowa węzła Gaj. Fot. GDDKiA

Droga krajowa nr 7 od Krakowa do Zakopanego nazywana jest zakopianką. Głównym elementem węzła Gaj będzie długi na 122 m wiadukt nad zakopianką w ciągu ulic Zadziele i Widokowa. Obecnie, w pasie zieleni między nitkami zakopianki, budowana jest tymczasowa podpora, która umożliwi montaż konstrukcji obiektu. Z tego powodu DK7 jest zawężona do jednego pasa w każdym kierunku.

GDDKiA informuje, że konstrukcja wiaduktu czeka już na transport, a jej montaż planowany jest na przełom września i października.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Toczą się także prace w ramach podpór po obu stronach zakopianki, co widać na poniższych zdjęciach:

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Na wiadukcie w Gaju zaplanowano także ciąg dla pieszych. Poza tym wzdłuż zakopianki przewidziano pasy włączenia się do ruchu w kierunku Krakowa i Myślenic, a także chodniki o długości 750 m. Do zadania wykonawcy należy też m.in. przebudowa sieci uzbrojenia terenu oraz montaż kanalizacji deszczowej.

Zakopianka. Niebezpieczne skrzyżowanie w Gaju

Kierowcy poruszający się zakopianką z obu kierunków, do obecnego skrzyżowania w Gaju muszą podjeżdżać „pod górę”.  Z uwagi na brak widoczności to najniebezpieczniejsze miejsce na DK7 Kraków–Myślenice, a według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021, każdej doby przejeżdża tędy 57 473 pojazdów.

Co prawda zbudowana została kładka, ale jest na tyle daleko od skrzyżowania, że mieszkańcy i tak często decydują się na przebieganie przez zakopiankę. W latach 2016–2021 doszło w Gaju do ośmiu wypadków, w których 11 osób było rannych, a jedna zginęła.

Budowa węzła z wiaduktem nad zakopianką pochłonie prawie 32 mln zł.

Zakopianka. Kalendarium budowy węzła Gaj

  •     25 października 2019 r. – umowa w systemie „projektuj i buduj”
  •     20 lipca 2021 r. – wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
  •     6 października 2022 r. - decyzja ZRID
  •     10 października 2022 r. – przekazanie wykonawcy placu budowy .

Przeczytaj także: Zakopianka. Tak zbudują tunel pod drogą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!