• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

ULMA dostarcza rozwiązania do budowy jednego z najbardziej skomplikowanych obiektów inżynieryjnych w woj. zachodniopomorskim

Opublikowano: 31-10-2023 Źródło: źródło zewnętrzne

Dwunitkowa estakada ES-119 w ciągu drogi ekspresowej S6, realizowana w ramach budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa, z uwagi na warunki gruntowe stanowi jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów inżynieryjnych w województwie zachodniopomorskim. Powstaje na terenie o skomplikowanej budowie podłoża, gdzie stwierdzono występowanie kilku poziomów wodonośnych oraz wypływów artezyjskich (woda pod ziemią jest pod ciśnieniem).


Fot. ULMA Construccion Polska Fot. ULMA Construccion Polska

Obwodnica Koszalina i Sianowa została częściowo oddana do ruchu w 2019 roku razem z odcinkiem S6 Goleniów – Koszalin. Ze względu na trudne warunki gruntowo-wodne na fragmencie Koszalin Wschód do Węzła Sianów Wschód, początkowy projekt musiał zostać zmieniony. W lipcu 2021 roku podpisano umowę na dokończenie budowy obwodnicy. Pierwotnie droga miała przebiegać pod linią kolejową Koszalin-Gdańsk, jednak finalnie zaprojektowana została nad linią kolejową w formie estakady o długości blisko 800 m, w najwyższym punkcie licząc 26 m wysokości.

Fot. ULMA Construccion Polska Fot. ULMA Construccion Polska

Obiekt ES-119 realizowany jest przy użyciu dwóch metod: metody nasuwania podłużnego oraz nawisowej. Z uwagi na nietypowe warunki podłoża, budowa estakady wymagała specjalnie przygotowanych rozwiązań technicznych. Kompleksowe rozwiązania w zakresie deskowań i rusztowań dla tego wymagającego projektu, dostarczyła firma ULMA Construccion Polska S.A.

Do realizacji części obiektu w technologii nasuwania podłużnego wykorzystano formy, których budowa bazowała na uniwersalnym systemie ENKOFORM HMK. Dostarczone przez firmę ULMA stanowisko do nasuwania podłużnego miało długość 30 m, co umożliwiało wykonywanie segmentów o długościach do 29,25 m. W celu zagwarantowania odpowiedniego tempa prac dostarczono rozwiązanie wykorzystujące hydraulikę oraz układ głowic rozformowujących. Układ siłowników wraz z zespołem elementów ślizgowych umożliwiał jednoczesne rozszalowanie całej konstrukcji deskowania w celu uwolnienia wykonanego segmentu. Cała operacja trwała nie dłużej niż 30 minut, a ponowne zaszalowanie oraz niwelacja to proces, który zajmował mniej niż 3 godziny.

Fot. ULMA Construccion Polska Fot. ULMA Construccion Polska

Ustrój nośny w części przewidzianej do metody nawisowej realizowany jest za pomocą wózków CVS, które cechuje duża nośność konstrukcji i możliwość realizacji ustrojów o zróżnicowanym przekroju. Na budowie pracuje jednocześnie aż 8 wózków nawisowych, które zaprojektowano do realizacji segmentów o długościach z zakresu od 4 m do 5 m. W celu utrzymania odpowiedniego tempa prac w cyklu 7-dniowym oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa podczas obsługi wózków CVS wykorzystywane są trzy układy hydrauliczne. Podparcie deskowania elementu startowego wykonano z wież podporowych T-60. Ze względu na ograniczoną powierzchnię odsadzek na płytach fundamentowych konieczne było zaprojektowanie części wież jako konstrukcji wzmacnianych opartych na 6 nogach. Pozwoliło to na zagęszczenie podparć i odpowiednie przeniesienie obciążeń na podłoże. System wieżowy T-60 umożliwia zastosowanie podestów rusztowaniowych BRIO oraz przestawnych drabin, które stanowią bezpieczne miejsce pracy oraz zapewniają sprawną komunikację. Konstrukcję segmentu startowego na filarze wykonano w dwóch etapach przy użyciu deskowania uniwersalnego ENKOFORM HMK, dopasowanego do wymaganej, złożonej geometrii elementu.

Fot. ULMA Construccion Polska Fot. ULMA Construccion Polska

W celu zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa i utrzymania odpowiedniego tempa prac podczas realizacji obiektów mostowych w technologii nawisowej i nasuwania podłużnego warto postawić na sprawdzone systemy, wiedzę i doświadczenie. Bogate portfolio projektów ULMA w zakresie tych technologii oraz indywidualne podejście do klienta pozwalają nam oferować najlepsze rozwiązania dla każdej inwestycji.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia