Zakończono już pierwszy etap układania prefabrykowanych belek. Wykonawca informuje, że w ciągu ośmiu dni na placu budowy zamontowano 96 belek o łącznej masie ponad 1728 ton. Obecnie dla pierwszej połowy płyty pomostu prowadzone są prace szalunkowe i zbrojarskie, a betonowanie ma zostać zakończone jeszcze przed najbliższym długim majowym weekendem.

Odbudowa wiaduktu w Zielonej Górze

Przeprawa nad torami składa się z dwóch niezależnych konstrukcji i powstała w latach 70. XX w. W 2022 r. rozpoczęto warty 12 mln zł remont nawierzchni. W trakcie pierwszych prac odkrywkowych okazało się jednak, że obiekt jest w gorszym stanie niż sądzono. Pod warstwą betonu odkryto skorodowane pręty zbrojeniowe. Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego uznali, że trzeba obiekt rozebrać i odbudować od podstaw.

Inwestycję podzielono na dwie części. Obecnie prowadzona odbudowa nitki wschodniej pochłonie 25,4 mln zł, a wykonawcą została firma Nowak-Mosty. Potem przyjdzie pora na obiekt zachodni. Miasto planuje, że nowy wiadukt będzie gotowy w 2026 r.

Przeczytaj także: Małopolska. Nowy most nad Wisłą – budowa nabrała rozpędu