• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica – następne wiadukty nad linią Czyżew–Białystok otwarte

Opublikowano: 16-04-2024 Źródło: PKP PLK

Na odcinku linii E75 między Czyżewem a Białymstokiem oddano do użytku kolejne dwa wiadukty nad torami. Łączna wartość tych inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych wyniosła 46,6 mln zł. Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpiły przejazdy w poziomie szyn.


Rail Baltica. Wiadukt nad torami w Jabłoni Dąbrowie. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Rail Baltica. Wiadukt nad torami w Jabłoni Dąbrowie. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Nad odcinkiem międzynarodowego szlaku kolejowego Rail Baltica między Czyżewem a Białymstokiem otwarto dwie przeprawy przez tory. Pierwszy wiadukt w Nowych Raciborach w gminie Sokoły ma 68 m długości, a drogi dojazdowe wraz z obiektem przekraczają 800 m. Przeprawa nad torami między wsiami Jabłoń-Dąbrowa i Jabłoń Kościelna w gminie Poświętne liczy 52 m. Z dojazdami cały układ komunikacyjny ma 830 m.

Rail Baltica. Wiadukt i drogi dojazdowe w Jabłoni Dąbrowie. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Rail Baltica. Wiadukt i drogi dojazdowe w Jabłoni Dąbrowie. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Na obu wiaduktach znajdują się jezdnie (po jednym pasie ruchu w obu kierunkach), a także ciągi pieszo-rowerowe. Podczas robót przebudowano układ sąsiadujących dróg lokalnych i wykonano zbiorniki odwodnieniowe. Koszt zadania w Raciborach wyniósł 27,2 mln zł, a w Jabłoni 19,4 mln zł.

Wiadukt nad Rail Baltica w Nowych Raciborach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Wiadukt nad Rail Baltica w Nowych Raciborach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Niedawno dwa wiadukty oddano do użytku w Porośli-Kijach (gmina Sokoły) i przy przystanku kolejowym Dąbrowa-Kity (gmina Czyżew).

Budowane wiadukty i inne skrzyżowania bezkolizyjne to element modernizacji polskiej części linii kolejowej Rail Baltica. Zastępują przejazdy w poziomie szyn i umożliwią pociągom osiągnięcie  prędkości do 200 km/godz. Na szlaku Rail Baltica Czyżew–Białystok do końca 2024 r. będzie 25 przejazdów dwupoziomowych i jednocześnie zakończy się cała inwestycja.

Dojazdy do wiaduktu w Nowych Raciborach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Dojazdy do wiaduktu w Nowych Raciborach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Budowa wiaduktów i innych obiektów bezkolizyjnych to część projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok”. Jego koszt wynosi 3,4 mld zł. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Warszawa – dwa tunele i wiadukt zastąpią przejazdy przez tory

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia