• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa – dwa tunele i wiadukt zastąpią przejazdy przez tory

Opublikowano: 09-04-2024 Źródło: UM Warszawa, SZRM

W dzielnicy Rembertów dwa skrzyżowania bezkolizyjne zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe. W ciągu ul. Marsa powstanie tunel, a w ciągu ul. Chełmżyńskiej wiadukt. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) ogłosił też przetarg na budowę tuneli pod linią kolejową w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku WP w dzielnicy Wesoła.


Przejazd przez tory zostanie zastąpiony wiaduktem. Fot. SZRM Przejazd przez tory zostanie zastąpiony wiaduktem. Fot. SZRM
  • Wiadukt o długości 140 m zastąpi przejazd przez linię Warszawa Zachodnia Terespol
  • Przetarg na tunel pod torami w Rembertowie zostanie ogłoszony w II połowie 2024 r.
  • Trwa postępowanie na budowę drugiego, o długości 100 m, w dzielnicy Wesoła

Wiadukt powstanie wraz z nową drogą

Budowa wiaduktu nad linią kolejową nr 2 Warszawa Zachodnia–Terespol rozpocznie się wkrótce. Obiekt ma być gotowy do końca 2025 r. Będzie on elementem nowej ulicy między skrzyżowaniem ulic Chełmżyńskiej i Stelmachów po południowej stronie linii kolejowej a rondem na skrzyżowaniu z ul. Chełmżyńską po stronie północnej. Trasa o długości 700 m przebiegnie na zachód od istniejącego przejazdu kolejowego. Jej częścią będzie liczący 140 m wiadukt. Wartość zadania realizowanego przez firmę Intop Warszawa wynosi 68,5 mln zł.

Źródło: SZRM Źródło: SZRM


Z tunelu będzie można przejść na przystanek kolejowy

Trwają też przygotowania do budowy tunelu w ciągu ul. Marsa pod tą samą linią kolejową. Miasto podpisało w tej sprawie umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Strony podzielą się kosztami po połowie. Wydano już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, kończą się prace projektowe. W II połowie 2024 r. zostanie ogłoszony przetarg, prace mają zająć 30 miesięcy. Trasa do tunelu zacznie się u zbiegu ulic Marsa i Ilskiego na planowanym rondzie. W części podziemnej pod torami i ul. Cyrulików przewidziano dwupasową jezdnię i przystanki autobusowe skomunikowane z przejściami podziemnymi do peronu kolejowego. Będą chodniki i ścieżka rowerowa. Pojazdy wyjadą na powierzchnię na al. Chruściela „Montera”.

Źródło: SZRM Źródło: SZRM

Przetarg na 100-metrowy tunel

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) ogłosił już przetarg na budowę tunelu w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku WP (dzielnica Wesoła). Oferty zostaną otwarte 8 maja. Na realizację inwestycji przeznaczono 28 miesięcy. Obiekt będzie miał około 100 m długości. Tak jak w przypadku obiektu w Rembertowie, miasto i PKP PLK sfinansują inwestycję wspólnie (po 50%).

Wszystkie obiekty zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe.

Przeczytaj także: Warszawa: umowa na kolejne przejście pod torami

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia