Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S61. Most przez Narew już łączy oba brzegi

Opublikowano: 17-06-2024 Źródło: GDDKiA

Rozpoczęło się betonowanie połączenia segmentów nawisowych mostu nad Narwią w ciągu drogi ekspresowej S61. Obiekt o długości 1205 m jest częścią obwodnicy Łomży, ostatniego pozostającego w budowie odcinka Via Baltica. To najdłuższa przeprawa w woj. podlaskim.


Betonowanie mostu przez Narew. Fot. GDDKiA Betonowanie mostu przez Narew. Fot. GDDKiA
  • Długość obwodnicy Łomży w ciągu drogi ekspresowej S61 wynosi 12,92 km
  • Most przez Narew jest wykonywany trzema metodami
  • Jedna jezdnia trasy zostanie otwarta do końca III kw. 2024 r., a wszystko ma być gotowe w połowie 2025 r.

Droga ekspresowa S61. Trzy metody budowy mostu

Odcinek drogi ekspresowej S61 od budowanego węzła Łomża Zachód od istniejącego Kolno liczy 12,92 km. Niemal 10% trasy to most przez dolinę Narwi. Do jego wykonania zastosowano trzy rozwiązania:

  • metodę nasuwania podłużnego – tak realizowana jest część zalewowa lewobrzeżna mostu o długości 664 m. Ta część jest już gotowa pod jedną jezdnię,
  • metodą nawisową – w ten sposób powstaje tzw. część nurtowa mostu o długości 458 m, która właśnie została połączona,
  • na rusztowaniach stacjonarnych – to część zalewowa prawobrzeżna mostu o długości 83 m.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Droga ekspresowa S61. Łączenie przeprawy w całość

Do końca czerwca wszystkie elementy przeprawy w ciągu jednej jezdni będą połączone. To operacja rozłożona w czasie. Już wyrównano poziom obu łączonych części przy użyciu siłowników hydraulicznych. Wstawiono blachy dystansowe, zespawano części dźwigara. Na tej konstrukcji ułożono deskowanie i zbrojenie z osłonami na kable sprężające, a następnie przeprowadzono betonowanie. Gdy beton uzyska odpowiednią wytrzymałość, do osłon zostaną wciągnięte kable sprężające. Następnie dojdzie do usunięcia blokad i stężeń potrzebnych na czas realizacji połączeń. Ostatnie czynności będą polegały na stężeniu kabli (naprężeniu) i dojdzie do uciąglenia całości od podpory do podpory, a później wyburzenia tymczasowych filarów stabilizujących.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zakończenie budowy polskiej części szlaku Via Baltica

Most w ciągu drogi ekspresowej S61 przejdzie nad doliną Narwi i rzeką, będzie także przejściem dla zwierząt. Pod przeprawą znajdą się cztery drogi wewnętrzne gminy Piątnica oraz przejazd gospodarczy na wale przeciwpowodziowym. Obie nitki przeprawy będą miały po 22 przęsła na 21 podporach pośrednich i dwóch przyczółkach.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przejezdność tego odcinka drogi ekspresowej S61 ma zostać osiągnięta do końca III kwartału 2024 r. Zaawansowanie robót przekracza 61%. Oddanie drugiej jezdni i zakończenie całej inwestycji zaplanowano na połowę 2025 r. Wtedy domknięta będzie cała polska część międzynarodowego szlaku Via Baltica, w kraju biegnącego drogą ekspresową S8 do Ostrowi Mazowieckiej i dalej S61 od Warszawy do granicy z Litwą. Wartość zadania wynosi 713 mln zł. Całkowity koszt projektu to 804,79 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 518,08 mln zł.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S8. Umowa podpisana. 5 mostów i 10 wiaduktów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia