Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S16. Warmia: umowa na budowę odcinka

Opublikowano: 14-06-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kontrakt na rozbudowę DK16 Barczewo–Biskupiec. Trasa o długości 18,2 km stanie się odcinkiem drogi ekspresowej S16.


Droga ekspresowa S16. Jest kontrakt na budowę odcinka w Warmii. Fot. ilustr. Anamul Rezwan/pexels.com Droga ekspresowa S16. Jest kontrakt na budowę odcinka w Warmii. Fot. ilustr. Anamul Rezwan/pexels.com

Droga krajowa nr 16 między Barczewem a Biskupcem została oddana do użytku w 2010 r. Teraz czeka ją rozbudowa o drugą jezdnię. Dojdzie też do przebudowy konstrukcji niektórych odcinków i budowy dodatkowych jezdni do obsługi przyległych terenów. Zaplanowano węzły w Kromerowie oraz Biskupcu, powstaną obwód utrzymania w rejonie drugiego węzła, a także para miejsc obsługi podróżnych. Trasa stanie się drogą ekspresową.

Droga ekspresowa S16. Lokalizacja odcinka. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S16. Lokalizacja odcinka. Źródło: GDDKiA

Do budowy odcinka w maksymalnym stopniu zostanie wykorzystany destrukt asfaltowy pochodzący z rozbiórki istniejącej DK16. Będzie wbudowany w nową nawierzchnię. Zasilanie oświetlenia węzłów zapewnią odnawialne źródła energii (instalacje fotowoltaiczne).

Przebieg drogi ekspresowej S16 Barczewo–Biskupiec. Źródło: GDDKiA Przebieg drogi ekspresowej S16 Barczewo–Biskupiec. Źródło: GDDKiA

Zadanie za 457 mln zł zrealizuje firma Porr. Będzie mieć na to 39 miesięcy (bez przerw zimowych podczas robót budowlanych). Pierwszy etap to opracowanie dokumentacji projektowej do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przy założeniu, że od podpisania umowy ZRID zostanie otrzymane po 17 miesiącach, kierowcy pojadą drogą ekspresową S16 w połowie 2028 r.

Trasa jest częścią liczącego 30 km odcinka między Olsztynem i Biskupcem (aktualnie DK16). Po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, GDDKiA ponownie analizuje oferty na fragment Olsztyn Wschód–Barczewo (ponad 11 km).

Cała droga ekspresowa S16 połączy Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława i Ostródę z trasami układu południkowego. Będzie także częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) i najkrótszego szlaku tranzytowego między Berlinem a państwami bałtyckimi.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S8. Dziś podpisanie umowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!