Most znajduje się w ciągu jednego z najbardziej zatłoczonych odcinków DK12. W jego pobliżu jest skrzyżowanie z DK74, dodatkowo sąsiadująca zabudowa utrudni budowę przeprawy czasowej i prowadzenie robót.

Z tego powodu niezbędne będą dokładne uzgodnienia z samorządem Sulejowa dotyczące koncepcji mostu tymczasowego i poprowadzenia objazdu lokalnymi drogami w mieście, w sąsiedztwie istniejącej przeprawy.

Do najważniejszych zadań podczas projektowania należy opracowanie czasowej organizacji ruchu. Musi ona uwzględniać potrzeby przewoźników i transportu ciężkiego.

Położenie Sulejowa z dala od innych mostów przez Pilicę w sąsiedztwie miasta, wymusi dalekie objazdy. Albo przez DK48 od północy, albo trasą DK42 od południa. W każdym przypadku to kilkadziesiąt kilometrów.

Zakres robót jest ogromny. Trzeba rozebrać ustrój nośny, przebadać stan podpór, a w razie potrzeby przeprowadzić ich naprawę lub rozbudowę. Później ma dojść do odbudowy ustroju nośnego z m.in. chodnikami, nawierzchnią, oświetleniem, dylatacjami i barierami. Dodatkowym zadaniem będzie budowa kanału technologicznego.

Według GDDKiA w sąsiedztwie przebudowywanego mostu niebędne jest postawienie przeprawy tymczasowej dla ruchu lokalnego pojazdów o masie do 24 ton.

Przygotowania i projektowanie zaplanowano do połowy 2027 r., a roboty budowlane na 2028 r.

Przeczytaj także: Lubuskie. Trwa budowa obwodnicy Drezdenka z liczącym 345 m mostem