• Wiadukt kolejowy w Kościanie powstał w ramach modernizacji linii Poznań–Wrocław
  • Przed końcem roku w miejscowości zostanie otwarta kolejna przeprawa
  • Zasadnicze prace na tym szlaku zaplanowano do końca 2020 r.

Nowa przeprawa ułatwi komunikację

Wiadukt postawiono w ramach prac na odcinku Czempiń–granica Dolnego Śląska. Kierowcy przejadą pod obiektem, nie będą już czekać na otwarcie rogatek. Przeprawa o szerokości 12 m i wysokości 4,7 m pozwoli na zwiększenie prędkości przejazdu pociągów pasażerskich do 160 km/godz. i usprawni komunikację samochodową. Wzdłuż jezdni zbudowano chodniki oddzielone od niej barierami.


Korzystnie dla pasażerów i transportu towarów zmienia się linia Poznań–Wrocław, na odcinku od Czempinia do granicy z Dolnym Śląskiem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Zwiększeniu prędkości pociągów w ruchu regionalnym, krajowym i międzynarodowym towarzyszy wzrost poziomu bezpieczeństwa m.in. dzięki budowie bezkolizyjnych skrzyżowań w Kościanie i Lesznie. Zapewniamy także lepszą dostępność kolei na modernizowanych stacjach i przystankach – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

W budowie kolejny obiekt

Do końca roku w Kościanie zostanie oddany drugi wiadukt kolejowy nad ul. Gostyńską (droga wojewódzka nr 308). Tu prac są prowadzone bez wstrzymywania ruchu pociągów.

Nowy wiadukt kolejowy nie tylko usprawni komunikację w Kościanie, ale dostosuje parametry linii kolejowej do wymagań sieci bazowej TEN-T. 71-kilometrowy odcinek linii kolejowej E-59 od granicy woj. dolnośląskiego do Czempina jest modernizowany przy wsparciu instrumentu CEF, którego celem jest usprawnienie transportu kolejowego wzdłuż korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk–Adriatyk (CNC). Efektem tej inwestycji będzie zwiększenie prędkości pociągów oraz poprawa przepustowości i jakości usług kolejowych – mówi Morten Jensen, Head of Unit at INEA – Innovation and Networks Executive Agency.

Coraz więcej wiaduktów

Z kolei od kwietnia można przejechać wiaduktem nad torami w Klonówcu koło Leszna, a od lipca także w Lesznie. Bezkolizyjne skrzyżowania budowane są w Gołaszynie, Rawiczu (na ul. Świętojańskiej i ul. Piłsudskiego) oraz Kościanie na ul. Gostyńskiej. Siedem nowych, dwupoziomowych skrzyżowań zwiększa bezpieczeństwo i usprawnia komunikację. Ponadto poziom bezpieczeństwa zwiększają przebudowywane przejazdy kolejowo-drogowe. Nowa nawierzchnia i lepsze zabezpieczenia są już na 14 z 24 przejazdów – informują PKP PLK.

Krótsze podróże

Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Poznaniem a Wrocławiem wyniesie około 1,5 godz., a pociągi pasażerskie zwiększą prędkość do 160 km/godz.

Prace prowadzone są w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław–Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego–Czempiń” o wartości 1,5 mld zł. Dofinansowanie z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) wynosi 1 mld zł. Zasadnicze prace zaplanowano do końca 2020 r.

Przeczytaj także: PKP PLK odbudują linię z Tychów do Oświęcimia