• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny wiadukt w Dąbrowie Górniczej ułatwi życie mieszkańcom

Opublikowano: 21-10-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

W dzielnicy Gołonóg w Dąbrowie Górniczej skrzyżowanie kolejowo-drogowe zostanie zastąpione przez wiadukt kolejowy. Będzie to drugi taki obiekt w mieście. Inwestycja jest realizowana we współpracy lokalnych władz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. (PKP PLK).


Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK
  • Wiadukt kolejowy w dzielnicy Gołonóg będzie kosztować 55 mln zł
  • 26 mln zł wyłożą PKP PLK
  • Obiekt zostanie oddany do użycia pod koniec 2022 r.

Wiadukt zostanie wybudowany obok przy przystanku Gołonóg. Znajdą się pod nim droga, ścieżka rowerowa i chodnik. Znikną zagrożenia związane z poziomymi skrzyżowaniami dróg i torów, a jednocześnie poprawią się warunki miejskiej komunikacji.

Zwiększamy liczbę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej Gołonogu, to drugi nowy wiadukt kolejowy w mieście. Wykorzystujemy każdą możliwość, by na sieci kolejowej było jak najwięcej rozwiązań dogodnych dla kolei oraz miejscowości obok linii kolejowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK

Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK


Przebudowa przystanku

Zmiany czekają też przystanek Dąbrowa Górnicza Gołonóg: dwa perony zostaną podwyższone, dzięki czemu łatwiej będzie wsiadać i wysiadać. Pojawią się wiaty, ławki i oświetlenie, zostanie zamontowane oznakowanie i nagłośnienie. Projektowane centrum przesiadkowe, perony i budynek dworca połączy przejście podziemne, a pochylnie ułatwią przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Dojdzie też do przebudowy torów i trakcji elektrycznej, dodatkowo wykonawca przygotuje teren pod tory dla kolei aglomeracyjnej.

Obiekt za 55 mln zł

Gmina i PKP PLK na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu kolejowego w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” podpisały umowę z firmą Nowak-Mosty sp. z o.o. Koszty inwestycji wynoszą około 55 mln zł netto, koleje pokryją 26 mln zł z tej kwoty. Przedsięwzięcie ma szansę na dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2022 r.

Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK

Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK

Więcej przepraw

Wiadukt kolejowy w Dąbrowie Górniczej to część ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. W jego ramach zostaną zbudowane 23 wiadukty za ponad 300 mln zł. W woj. śląskim zaplanowano jeszcze budowę takich obiektów w Myszkowie i Żorach.

Przeczytaj także: Rail Baltica: w Uhowie stoi już konstrukcja wiaduktu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.