• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ropa naftowa i siarka pojadą koleją po nowych wiaduktach

Opublikowano: 22-10-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Na towarowej trasie kolejowej Barnówko–Kostrzyn zostaną przebudowane wiadukty w okolicach Cychr (woj. zachodniopomorskie) i Dąbroszyna (woj. lubuskie). Celem jest usprawnienie przewozów towarowych i poprawa obsługi punktu przeładunkowego ropy i siarki PGNiG w Barnówku.


Przebudowa wiaduktu w Cychrach. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK Przebudowa wiaduktu w Cychrach. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK
  • Przebudowywane wiadukty mają 6 i 7 m długości
  • Stare obiekty wybudowano w 1882 r.
  • PKP PLK inwestycję realizuje ze środków własnych

Lepsze przewozy siarki i ropy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) na inwestycję przeznaczyły ponad 9,5 mln zł z własnych środków. Dzięki niej przewozy ropy naftowej i siarki z magazynu i punktu przeładunkowego w Barnówku do Kostrzyna i dalej siecią kolejową mają stać się płynne i bezpieczne.

Prace przy wiadukcie w Cychrach. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Prace przy wiadukcie w Cychrach. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Nowe obiekty w okolicy Dąbroszyna i Cychrów zastąpią stare przeprawy. Żelbetowe konstrukcje zajmą miejsce stalowo-drewnianych elementów i ceglanych przyczółków. Trwa już umacnianie nasypów z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu i montaż zbrojenia pod nowe podpory. Końcowym etapem robót będzie ułożenie nowego toru na nowych wiaduktach kolejowych. Pod nimi zostanie odnowiona jezdnia.


Techniczne zabytki

Obiekt w Dąbroszynie, nad drogą wojewódzką łączącą Nowiny i Goraj, liczy ponad 7 m długości,a 6 m długości ma przeprawa w Cychrach, która przebiega nad drogą gruntową.

Zbrojenie wiaduktu w Dąbroszynie. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Zbrojenie wiaduktu w Dąbroszynie. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Zdemontowane wiadukty zbudowano w 1882 r., dlatego przedsięwzięcie jest realizowane w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Dodatkowo, w ramach prowadzonych robót, zostanie położona nowa nawierzchnia na trzech przejazdach kolejowo-drogowych – w Barnówku, Dębnie i Cychrach. Pociągi towarowe pojadą po przebudowanych obiektach w listopadzie, po uzyskaniu wymaganych pozwoleń.

Rozwój transportu towarowego

PKP PLK na prace przeznaczyły ponad 9,5 mln zł ze środków własnych spółki. Inwestycja na szlaku Barnówko–Kostrzyn należy do przedsięwzięć mających usprawnić obsługę kolejowego transportu towarowego. Kilka tygodni temu podobne zadanie wykonano w woj. podlaskim, gdzie składy towarowe są obsługiwane na stacji Sokoły.

Przebudowa przepustu w Barnówku. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Przebudowa przepustu w Barnówku. Fot. Artur Ślusarczyk/PKP PLK

Prace na sieci kolejowej obejmują linie o ruchu pasażerskim i towarowym, ale pamiętamy także o trasach, na których kluczowy jest transport towarów. Budowa nowych wiaduktów na linii Barnówko–Kostrzyn zapewni jeszcze lepsze warunki dla dalszego wykorzystania kolei w przewozie towarów – podsumowuje Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK.

Przeczytaj także: Rail Baltica: w Uhowie stoi już konstrukcja wiaduktu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.