Na linii Rail Baltica, ze względu na planowane prędkości pociągów, przejazdy kolejowo-drogowe są zastępowane skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Wiadukty podnoszą bezpieczeństwo ruchu kolejowego, drogowego, pieszych i rowerzystów. Taki obiekt zostanie postawiony w sąsiedztwie przystanku Kobyłka Ossów, w ciągu ulic Poniatowskiego i Napoleona, nad linią kolejową Warszawa–Białystok.

Wiadukt drogowy będzie długi na 60 m z jezdnią o szerokości 7 m (po jednym pasie w obie strony). Powstanie też chodnik i ścieżka rowerowa. W trakcie prac dojdzie do przebudowy przyległych odcinków ulic, m.in. ul. Jasińskiego. Zostaną też zbudowane dwa ronda z infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów. Przeprawa zastąpi kolizyjne skrzyżowanie.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków unijnych, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Oferty w przetargu można składać do 12 maja 2021 r. Inwestycja będzie realizowana w formule „buduj”. Po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 12–16 miesięcy na roboty budowlane.

W Kobyłce zaplanowano też budowę wiaduktu kolejowego. Poza tymi inwestycjami, w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne” powstaną też wiadukty drogowe w Łochowie, Łochowie-Jasiorówce, Toporze, Małkini, Tłuszczu i Mokrej Wsi, przejścia podziemne w Jasienicy Mazowieckiej, Łochowie oraz tunel drogowy w Zielonce. Łącznie to 11 obiektów, które zapewnią bezpieczne przejazdy pociągów i pojazdów, a także zwiększą bezpieczeństwo pieszych.

Przeczytaj także: W Opolu powstaje 180-metrowy most kolejowy