• DB Netz buduje most przez Odrę o długości 260 m
  • Budowa układu torowego za 23 mln zł zakończy się w grudniu 2022 r.
  • Większy prześwit ułatwi żeglugę i akcje lodołamania

Lepszy transport kolejowy i rzeczny

Graniczny most kolejowy Polska–Niemcy o długości 260 m połączy Kostrzyn nad Odrą z Kietz. Układ torowy, przedsięwzięcie Wód Polskich to zadanie o wartości 23 mln zł. Celem całego obu inwestycji jest zapewnienie bezpiecznego i wygodnego transportu kolejowe oraz żeglugi rzecznej. Zwiększony prześwit ułatwi akcje lodołamania w sezonie zimowym.


Prace rozpoczęły się w 2021 r. Aktualnie przebudowywane są sieci teletechniczne. Powstają fundamenty i podpory nowego wiaduktu, prowadzone są prace żelbetowe. Wcześniej doszło do rozbiórki ceglanego mostu przez Suchodół i starego wiaduktu nad ul. Górzyńską. W następnym kroku zaplanowano wzmocnienie nasypu, a całość robót ma się skończyć w grudniu 2022 r.

Postępy prac przy inwestycjach w Kostrzynie nad Odrą: mowa zarówno o moście kolejowym jak i drogowym, są widoczne gołym okiem. Prace przebiegają zgodnie z planami wykonawcy. Mówimy o bardzo dużym zadaniu, którego podstawowym celem jest zwiększenie prześwitu nad lustrem wody, a torami kolejowymi, co w znaczący sposób ułatwi żeglugę na Odrze oraz działanie np. podczas akcji lodołamania. Zadanie jest istotne również z punktu widzenia transportu kolejowego. Łączymy tu wiele istotnych działań, które w finalnym efekcie poprawiają komfort życia mieszkańców na wielu polach – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Ważna przebudowa linii kolejowej

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm PBW Inżynieria Jacek Garbacz, LWZ i Probudowa.com. Rolę Inżyniera Kontraktu pełni spółka Sweco Polska.

Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę linii kolejowej nr 203 od km 341,480 do km 342,300 wraz z rozbiórką, budową, remontem, przebudową i rozbudową infrastruktury kolejowej i infrastruktury kolidującej z inwestycją. Jest realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Finansowanie zapewniają środki Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu państwa.

Przeczytaj także: Toruń – koniec rozbudowy Mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego