• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Toruń – koniec rozbudowy Mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego

Opublikowano: 24-05-2022 Źródło: UM Toruń

Toruński most Piłsudskiego zyskał nową nawierzchnię, poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, tarasy widokowe, windy. Po rozbudowie leciwy obiekt będzie służyć jeszcze przez 20–30 lat.


Most Piłsudskiego w Toruniu po modernizacji. Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń Most Piłsudskiego w Toruniu po modernizacji. Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń
  • Remont mostu trwał dwa lata i kosztował 132 mln zł
  • Nawierzchnię i izolację wykonano metoda natryskową
  • W ciągach pieszo-rowerowych zastosowano panele kompozytowe zamiast płyty żelbetowej

Most Piłsudskiego w Toruniu ma już 110 lat, jego łączna długość to 898 m. Podpiera go osiem przęseł, krótsze o przekroju prostokątnym i dłuższe z parabolicznym pasem kratownicy. Konstrukcję nośną stanowią stalowe dźwigary kratowe.

Dwa lata intensywnych robót

Jego remont trwał dwa lata. Szerokość ciągów pieszo-rowerowych zwiększono za pomocą wydłużenia wsporników stalowych i zastosowanie – zamiast płyty żelbetowej – lekkich paneli kompozytowych o powierzchni ponad 7 tys. m2.


Zmodernizowano pomost: usunięto nawierzchnię bitumiczną i skorodowaną górną warstwą płyty betonowej. Przeprowadzono reprofilację płyty, która zyskała odpowiedni przekrój poprzeczny i tym samym prawidłowe odprowadzenie deszczówki.

Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń

Metodą natryskową wykonano izolację oraz dwie warstwy nawierzchni z asfaltu lanego. Wykorzystano 1500 ton mieszanki mineralno-asfaltowej. Wymieniono dylatację na wszystkich podporach na modułową o konstrukcji rusztowej, a na przyczółkach pojawiły się bitumiczne przekrycia dylatacyjne.

Druga młodość zabytkowego obiektu

Na chodnikach w wybranych miejscach pojawiły się tarasy widokowe. Wybudowano także pochylnię (150 m3 betonu i prawie 20 ton zbrojenia) i zamontowano dwie windy.

Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń

Wymieniono powłokę antykorozyjną – zużyto 77 388 kg farby, by pomalować prawie 86 674 m2 konstrukcji stalowej. Rusztowania mieściły się w 29 tirach. Most odzyskał historyczny kolor. Odrestaurowano schody granitowe w rejonie przyczółka północnego oraz balustrady zewnętrzne, oczyszczono i naprawiono filary, zamontowano nocną iluminację przeprawy przez Wisłę.

Wymieniono bariery drogowe, zamontowano korytka odwodnieniowe i panele przeciwrozbryzgowe. Wzmocniono wał przeciwpowodziowy w pobliżu mostu – z kolumn z cementogruntu wykonano palisadę przeciwfiltracyjną (w ramach odrębnej inwestycji).

Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń

W ciągu dwóch lat prac wykonawca musiał radzić sobie z opóźnieniami dostaw materiałów, brakami surowców i wzrostami cen. Prace realizowano przy ciągłym ruchu pojazdów.

Wykonawcą zadana o wartości 132 mln zł było konsorcjum firm Intop Warszawa (lider) i Euro-Darmal.

Przeczytaj także: W Skierniewicach nad linią Warszawa–Katowice otwarto wiadukt

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.