• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ruszyła budowa najdłuższego mostu kolejowego na Wyspach Brytyjskich

Opublikowano: 06-06-2022 Źródło: hs2.org.uk

Most Colne Valley będzie rozciągał się na długości 3,4 km przez szereg jezior i dróg wodnych między Hillingdon i M25, na północny zachód od Londynu. Główny wykonawca rozpoczął układanie betonowych segmentów przy pomocy 700-tonowej maszyny.


Wizualizacja najdłuższego wiaduktu kolejowego w Wielkiej Brytanii - Cole Valley. / Fot. HS2 Wizualizacja najdłuższego wiaduktu kolejowego w Wielkiej Brytanii - Cole Valley. / Fot. HS2
  • Brytyjskimi kolejami dużych prędkości będa połączone Londyn, Birmingham i północ kraju
  • W tym celu powstaje największy na Wyspach Brytyjskich most kolejowy ciągnący się przez jeziora i podmokłe tereny doliny rzeki Colne
  • Betonowe sedmenty przeprawy układa gigantyczna maszyna, zaś sama konstrukcja obiektu inżynieryjnego została zaprojektowana tak, aby jak najmniej ingerować w krajobraz 

Wizualizacja mostu kolejowego dla brytyjskich pociągów dużych prędkości HS2. Fot. HS2 Wizualizacja mostu kolejowego dla brytyjskich pociągów dużych prędkości HS2. Fot. HS2

Projekt brytyjskich kolei dużych prędkości High Speed 2 (HS2), dla których powstaje most Colne Valley, ma na celu poprawę połączeń pociągowych między Londynem, Birmingham i północą kraju. W założeniu będzie on wspierał gospodarczy rozwój tych regionów i zapewni niskoemisyjną alternatywę dla podróży samochodem i samolotem.


Infrastruktura jest kręgosłupem HS2, a ten most będzie integralną częścią zapewnienia szybszych podróży i zwiększonej przepustowości sieci kolejowej – powiedział minister Andrew Stephenson. 

Maszyna buduje najdłuższy most

Znana jako „dźwigar startowy” maszyna do budowy mostów o długości 160 m pracująca przy Colne Valley jest jedynym tego typu urządzeniem w Wielkiej Brytanii. Będzie używana do podnoszenia i układania na wyznaczonych miejscach betonowych segmentów, które utworzą łuki mostu kolejowego. Po zakończeniu montażu każdego segmentu, maszyna przesunie się do przodu, aby budować kolejny etap konstrukcji.

„Dźwigar startowy” powstał w 2004 r., po raz pierwszy użyto go podczas budowy mostu Tsing Yi w Hongkongu. Maszynie nadano dźwięczne imię „Dominique” na cześć inżyniera Bouygues Dominique Droniou, który odegrał wiodącą rolę w jej projektowaniu.

Jak utrzymać giganta na podmokłym terenie?

Pięćdziesiąt sześć pirsów (budowli hydrotechnicznych w postaci sztucznego półwyspu wysuniętego w głąb wody prostopadle lub skośnie do brzegu, mogą mieć też postać sztucznych wysp lub pomostów stojących dalej od brzegu i połączonych z lądem estakadą), z których każdy waży około 370 ton, jest budowanych wzdłuż doliny Colne, aby olbrzymi dźwigar mógł się po nich poruszać. „Dominique” przesuwa się z jednego pirsu na drugi, montując segmenty mostu na bieżąco.

Po każdej stronie pirsu centralnego umieszcza się jeden segment, stosując podejście wspornikowe w celu zrównoważenia konstrukcji, ponieważ dwa półłuki po obu stronach każdego pirsu są budowane jednocześnie. Później, w celu wzmocnienia konstrukcji mostu przez betonowe segmenty przeciągnięte zostaną jeszcze stalowe liny.

Budowa niczym z klocków

Do powstania mostu Colne Valley potrzebnych będzie łącznie tysiąc segmentów podkładowych, z których każdy waży do 140 t. Aby uwzględnić łagodne krzywizny mostu przecinającego dolinę, wszystkie segmenty mają nieco inny kształt i zostały wykonane na miejscu w specjalnie wybudowanej tymczasowej fabryce w pobliżu północnego przyczółka.

Fabryka betonowych segmentów tworzących most Coley Valley. Fot. HS2 Fabryka betonowych segmentów tworzących most Coley Valley. Fot. HS2

Zakład prefabrykacji, w którym wykonuje się betonowe segmenty mostu, co tydzień odlewa ich około 12. Największa hala ma długość 100 m, a jej wewnętrzna objętość wynosi 105 tys. m3, co czyni ją większą niż Royal Albert Hall. Po zakończeniu budowy fabryka, jak i otaczające ją budynki zostaną usunięte, a cały obszar między mostem a tunelem Chiltern będzie przekształcony w kredowe łąki i lasy w ramach projektu „zielonego korytarza” HS2.

Estetyka, lekkość i naturalność

Projekt mostu Colne Valley został zainspirowany lotem kamienia ślizgającego się po tafli wody. Stąd wygląd przeprawy z szeregiem eleganckich przęseł, niektórych o długości do 80 m, niosących linię kolejową około 10 m nad powierzchnią jezior, rzeki Colne i kanału Grand Union.

Wizualizacja mostu Colne Valle. Fot. HS2 Wizualizacja mostu Colne Valle. Fot. HS2

Dolina Colne to obszar o zróżnicowanej przyrodzie z  parkami, terenami zielonymi i zbiornikami wodnymi. Wraz z rzeką Colne i kanałem Grand Union dolina jest dobrze wykorzystaną przestrzenią publiczną, oferującą możliwości rekreacyjne dla odwiedzających. Dużą uwagę zwrócono na estetykę mostu i unikanie niepotrzebnego ingerowania w otaczający krajobraz.

Wizualizacja mostu w dolinie rzeki Colne, Wielka Brytania. Fot. HS2
Wizualizacja mostu w dolinie rzeki Colne, Wielka Brytania. Fot. HS2

Osadzone nisko w krajobrazie, szersze przęsła przeniosą most przez jeziora, a węższe będą stosowane dla podejść. Aby zmniejszyć jej wpływ na dziką przyrodę, na całej długości przeprawy będą zainstalowane przezroczyste bariery akustyczne o wysokości 4 m. Zmniejszą one emisję hałasu przy minimalnym wpływie na możliwość podziwiania widoków przez pasażerów. Kierowano się także tym, aby widoczność mostu na jeziorach była jak najmniejsza, chcąc zachować naturalny wygląd krajobrazu.

Historia projektu

Początkowo rozważano różne sposoby przeprowadzenia HP2 przez dolinę rzeki Colne. Dyskutowana była opcja rozbudowy pobliskiego tunelu Northolt, jednak ostatecznie została odrzucona w raporcie opublikowanym w lutym 2015 r. ze względu na zwiększone koszty i długi czas budowy.

Najdłuższy most kolejowy na Wyspach Brytyjskich będzie prowadził przez dolinę rzeki Colne i kanał Grand Union. Fot. HS2
Najdłuższy most kolejowy na Wyspach Brytyjskich będzie prowadził przez dolinę rzeki Colne i kanał Grand Union. Fot. HS2

W 2017 r. wystosowano zamówienia na odcinek linii kolejowej pod mostem. 19 stycznia 2018 r. rząd brytyjski przedstawił koncepcję projektową przeprawy Colne Valley, stworzoną przez Knight Architects i Atkins, która została opracowana w porozumieniu z Panelem Parków Regionalnych Colne Valley. Niedługo potem rozpoczęły się prace przygotowawcze, w tym konieczny zakup gruntów i utworzenie na miejscu zaplecza tymczasowego, w tym fabryki. 

Projekt mostu, którego głównym wykonawcą jest konsorcjum Align JV, nawiązuje do kamienia ślizgającego się po tafli wody.  Fot. HS2
Projekt mostu, którego głównym wykonawcą jest konsorcjum Align JV, nawiązuje do kamienia ślizgającego się po tafli wody. Fot. HS2

Budowa najdłuższego mostu kolejowego w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się na początku 2021 r., kiedy zespół ekspertów od geotechniki zatopił pierwszy z prawie 300 pali, które stworzą fundamenty pod przeprawę Colne Valley. Wiosną 2022 r. na miejscu uruchomiono ogromną 700-tonową maszynę do budowy mostów, która posłuży do posadowienia potężnych betonowych segmentów, które utworzą łuki budowli.


Prace budowlane prowadzi główny wykonawca robót HS2, spółka join ventures Align JV, w skład której wchodzą Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine i VolkerFitzpatrick. Rozpoczęcie wznoszenia segmentów podkładu jest ostatnim ważnym krokiem dla Align, związanym z budową mostu Colne Valley - powiedział  Daniel Altier, dyrektor projektu w Align. 

Most Colne Valley będzie największym mostem kolejowym w Wielkiej Brytanii. Fot. HS2
Most Colne Valley będzie największym mostem kolejowym w Wielkiej Brytanii. Fot. HS2


W ostatnim czasie zespół wykonawczy zakończył również budowę trzech z czterech pomostów nad jeziorami, aby rozmieścić sprzęt na miejscu, wesprzeć budowę i pomóc w przemieszczaniu pojazdów budowlanych z lokalnych dróg. 

Przewiduje się, że koniec montazu segmentów mostu nastąpi w 2024 roku.

Przeczytaj także: Przełom na budowie najdłuższego tunelu kolejowego na świecie
 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia