W Poznaniu powstaje węzeł Grunwaldzka łączący transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. Będą tu dwa wiadukty kolejowe. Staną się częścią bezkolizyjnego przejazdu pod torami na granicy Poznania i Plewisk. Pierwszy właśnie przeszedł próby obciążeniowe.
Wiadukt kolejowy w Poznaniu przeszedł próby obciążeniowe. Fot. PIM
- Dwuprzęsłowy wiadukt kolejowy ma 33 m długości
- Próby obciążeniowe pozwalają poznać sztywność konstrukcji i stabilność posadowienia podpór
- Węzeł Grunwaldzka ma być gotowy w IV kwartale 2022 r.
Po otwarciu pierwszego wiaduktu rozpocznie się budowa drugiego
Budowa wiaduktu została podzielona na etapy, by nie było konieczności całkowitego zamknięcia trasy kolejowej. W pierwszej kolejności powstaje część wiaduktu po stronie Poznania i to właśnie ona przeszła testy obciążeniowe. Takie próby pozwalają określić m.in. sztywność konstrukcji oraz ocenić stabilność posadowienia podpór. Na wiadukcie stanęła lokomotywa i specjaliści mogli sprawdzić, jak zachowuje się konstrukcja przy takim obciążeniu. W kolejnych krokach ruch kolejowy zostanie przełożony na nowe tory i obiekt, co pozwoli na rozpoczęcie budowy drugiego wiaduktu po stronie Plewisk – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM).
Fot. PIM
Dwuprzęsłowy wiadukt kolejowy
Pierwszy wiadukt kolejowy wybudowano w ciągu toru nr 1 na linii kolejowej Poznań Górczyn–Palędzie. Przeprawa jest dwuprzęsłowa, konstrukcja każdego przęsła to masywna płyta z dźwigarów stalowych. Długość obiektu przekracza 33 m, szerokość całkowita przęsła wynosi niemal 6 m, a wysokość prawie 2 m.
Fot. PIM
Podczas testów obciążeniowych wiaduktu kolejowego użyto lokomotywy spalinowej, która stawała na każdym przęśle. Rozpoczęły się też prace związane z siecią trakcyjną.
Fot. PIM
Kładka i przebudowa dróg
Pierwsza przeprawa jest już gotowa, na budowie węzła Grunwaldzka toczą się też inne roboty. Powstaje kładka pieszo-rowerowa nad ul. Grunwaldzką. Ostatnio prowadzono na niej prace zbrojeniowe, deskowanie i betonowanie. Zamontowano urządzenia dylatacyjne i kolektory odwodnienia.
Zmienia się układ drogowy w rejonie węzła. Wzdłuż ul. Grunwaldzkiej zakończono głębienie i betonowanie ścian szczelinowych po stronie Poznania – droga przebiega pod torami kolejowymi. Trwa przebudowa sieci uzbrojenia podziemnego – kanalizacji sanitarnej i deszczowej, gazociągu, światłowodu i układanie linii kablowych. Na ul. Szałwiowej ruszyły roboty brukarskie, układane są krawężniki.
Fot. PIM
Węzeł Grunwaldzka połączy różne środki transportu. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo znajdzie się węzeł przesiadkowy. Pętla autobusowa w pobliżu peronu pozwoli na szybkie przesiadki z pociągów do autobusów i odwrotnie. Pojawią się parkingi typu kiss&ride. Prace mają się zakończyć w IV kwartale 2023 r.
Przeczytaj także: Spółka CPK wybrała projektanta infrastruktury lotniskowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.