• Wykonawca opracuje dokumentację projektową lotniskowej infrastruktury technicznej
  • Proponowane rozwiązania mają zapewnić neutralność klimatyczną
  • Dar Group odpowiadała m.in. za projekty lotniska w Dubaju i lotniska Hamad w Katarze

Strategiczne zadania lotniskowe

Rola generalnego projektanta inżynierii lądowej (ang. Master Civil Engineer – MCE) to realizacja zadań strategicznych. Spółka Dar Al-Handasah opracuje wielobranżową dokumentację projektową infrastruktury technicznej. To m.in. drogi startowe i kołowania, płyty postojowe, systemy lotniskowe, a także sieci i przyłącza do obiektów inżynieryjnych. Firma uzyska dla CPK wszelkie potrzebne zgody projektowe, będzie też – w ramach prawa opcji – pełnić nadzór autorski. Zajmie się także doradztwem na wszystkich etapach przedsięwzięcia.


Lotnisko neutralne klimatycznie

Dar Al-Handasah Consultants ma wnieść do projektów CPK zaawansowaną wiedzę na temat zrównoważonego planowania i możliwości projektowania neutralnego klimatycznie. Będzie też dzielić się doświadczeniem i know-how w zakresie wysoce trwałej i bezpiecznej infrastruktury lotniskowej oraz wykorzystaniu technologii spełniającej wymagania współczesne i przyszłe, a także odpowiadającą oczekiwaniom rynku.

Projekty dla wielkich lotnisk światowych

Spółka należy do grona założycieli Dar Group, która odpowiadała za projekty lotniskowe, takie jak inteligentny międzynarodowy port lotniczy w Dubaju (jeden z najbardziej obciążonych) i lotnisko Hamad International Airport w Katarze (w 2021 i 2022 r. uznane za najlepsze na świecie w konkursie Skytrax World Airport Awards). Wspierała też rozwój lotnisk O'Hare w Chicago, LaGuardia Airport w Nowym Yorku, San Francisco International Airport oraz Hangzhou Xiaoshan w Chinach.

Przetargi lotniskowe

W ramach podprogramu lotniskowego CPK ogłosiła cztery kluczowe przetargi: na generalnego projektanta architektury (wybrano Foster + Partners i Buro Happold), generalnego projektanta inżynierii lądowej (Dar Al-Handasah Consultants), projektanta integracji systemów lotniskowych oraz na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obiektów wspierających lotnisko.

W 2023 r. mają się rozpocząć przygotowawcze roboty budowlane na terenie planowanego lotniska.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce [RANKING]