Przeprawa powstała w ramach modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Wiadukt kolejowy o konstrukcji kratownicowej ma 120 m długości, 16 m wysokości i waży 1700 ton. Znajdują się na nim dwa tory i sieć trakcyjna. Prace podzielono na etapy: na początku obok linii kolejowej wykonano przęsło, które później nasunięto na betonowe podpory starego wiaduktu „skrzynkowego”. Później je usunięto, a na konstrukcji ułożono tory i sieć trakcyjną. Przeprowadzono też próby obciążeniowe. Dodatkowo zamontowano dodatkowy rozjazd zwiększający przepustowość stacji i możliwości połączeń od strony linii radomskiej. Od 12 marca pociągi z tego kierunku będą wjeżdżały na linię obwodową.

Po otwarciu wiaduktu kolejowego przejazdy między Radomiem, Warką i Piasecznem a Modlinem, Legionowem i Wieliszewem mają być sprawniejsze.

Na stacji prowadzone są kolejne prace związane z rozbudową przejścia podziemnego, przebudową peronów, zadaszeniem i budową tunelu dla linii tramwajowej (z przystankiem).

Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia” pochłonie 2 mld zł netto. Otrzymał on dofinasowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Rzeszów – linia kolejowa do lotniska w Jasionce. Otwarcie we wrześniu