PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały z Urzędem Miasta i Gminy Nakło nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) list intencyjny dotyczący budowy bezkolizyjnego skrzyżowania, które zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Ma powstać także przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów.
Przejazd kolejowo-drogowy w Nakle nad Notecią. Fot. Sławomir Skubiszewski/PKP PLK
W myśl porozumienia przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulic Pocztowej i Mickiewicza zostanie zastąpiony skrzyżowaniem bezkolizyjnym – wiaduktem drogowym lub kolejowym. Z kolei przejazd przez tory ulicami Szkolną i Gimnazjalną zostałby zlikwidowany, a jego miejsce zaplanowano przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów.
Jeśli dojdzie do realizacji znikną skrzyżowania w poziomie torów linii kolejowej nr 18 Kutno–Piła Główna. Brak konieczności czekania na rogatkach poprawi komunikację w tej części miasta.
Zadania budowy bezkolizyjnych skrzyżowań są przez PKP PLK wspólnie z samorządami realizowane w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” w unijnej perspektywie finansowej 2021–2027. Warunkiem jest zgłoszenie planowanego przedsięwzięcia przez samorząd i zakwalifikowania zadania przez koleje.
Fot. Sławomir Skubiszewski/PKP PLK
Inwestycja w Nakle nad Notecią ma być finansowana przez obie strony, przy czym PKP PLK odpowiada za cześć kolejową, a gmina za drogową. Zadaniem samorządu jest opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej w uzgodnieniu z drugą stroną. Efektem będzie wybór wariantu prac – budowy wiaduktu drogowego lub kolejowego. Dodatkowo w dokumencie znajdą się szacowane koszty i rozwiązania techniczne. Szczegółowe warunki określi osobne porozumienie.
Przeczytaj także: Warszawa Zachodnia – budowa wiaduktu kolejowego zakończona
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.