W Częstochowie trwa budowa połączenia ulic Korfantego z Bugajską. Podczas robót wybudowano wiadukt kolejowy i przemieszczono go w docelowe miejsce na linii kolejowej Częstochowa–Kielce.
Przesuwanie wiaduktu w Częstochowie. Fot. UM Częstochowa
- Wiadukt przemieszczano metodą ślizgową za pomocą siłowników hydraulicznych
- Obiekt przesuwał się z prędkością 1,5 m/godz.
- Operacja trwała ponad 45 godzin, pokonano 68 m
Ważna inwestycja w Częstochowie
Realizowane zadanie jest trzecią z największych inwestycji drogowych w Częstochowie. Jednym z jego elementów jest budowa wiaduktu kolejowego, który w całości przemieszczono i zintegrowano z linią kolejową Częstochowa–Kielce. W ten sposób powstanie przejazd pod torami.
Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Przesuwanie wiaduktu do linii kolejowej
Skomplikowana operacja proces przemieszczenia powstałego na terenie budowy wiaduktu w docelowe miejsce odbyła się metodą ślizgową za pomocą systemu siłowników hydraulicznych. Przeprawa przesuwała się z prędkością 1,5 m/godz. Pokonanie odległości 68 m do nasypu trwało ponad 45 godzin. Wiadukt wybudowano w specjalnie przygotowanym stanowisku prefabrykacji. Konstrukcję oporową zamontowano na torze ślizgowym z zestawem hydraulicznym. Siłę pchającą przekazywano na betonowy obiekt za pomocą specjalnie wykonanych odbojów. Ich zadaniem jest rozproszenie sił na większą powierzchnię konstrukcji.
Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Po zakończeniu operacji, do 17 września zostanie odtworzona nawierzchnia linii kolejowej.
Fot. UM Częstochowa
Wszystko będzie gotowe jesienią 2024 r.
Inne prace to budowa wiaduktu drogowego w ciągu jednej z łącznic nad ścieżką dla pieszych i rowerów, wykonanie jezdni, poboczy, ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych nowej drogi oraz przebudowywanych dróg towarzyszących, a także przebudowa infrastruktury podziemnej, m.in. wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i teletechnicznej.
Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Po zakończeniu robót planowanym na jesień 2024 r. poprawi się komunikacja miasta z DK46 na wylocie w kierunku Olsztyna oraz obsługa terenów inwestycyjnych. Odciążona zostanie al. Pokoju, powstanie wygodne połączenie rowerowe z Olsztynem i terenami jurajskimi.
Fot. UM Częstochowa
Zadanie wykonuje za 59 mln zł firma Strabag. 30 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Inwestycyjnego Polskiego Ładu.
Przeczytaj także: Warszawa – 10 chętnych na budowę wiaduktu w Rembertowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.