W Kobylnicy zakończyły się zasadnicze prace związane z budową wiaduktu na linii kolejowej Poznań–Gniezno. Ruch pociągów prowadzony jest po dwóch torach. Pod obiektem powstaje trasa dla pojazdów i drogi dojazdowe. Jej długość pod przeprawą wyniesie 70 m. Będzie wyposażona w dwupasową jezdnię, chodnik i ścieżkę rowerową.

Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w okolicy stacji kolejowej przy ul. Swarzędzkiej i ul. Dworcowej. To linia kolejowa nr 353 Poznań–Gniezno.

Na realizację zadania PKP PLK wyłożyły 21 mln zł (z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Na część drogową złożyły się samorządy (19 mln zł). Do końca 2023 r. wszystko ma być gotowe.

W Wielkopolsce oddano już do użytku tunel pod torami na linii kolejowej Poznań–Warszawa (odcinek między Poznaniem a Kunowicami). Do końca roku takie obiekty powstaną we Wrześni na szlaku Oleśnica–Chojnice i łącznicy Września–Podstolice. Dalsze plany to budowa skrzyżowań bezkolizyjnych na linii Poznań–Piła.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk – kończy się drążenie w tunelu kolejowym