Partnerzy portalu

Największa inwestycja Orlenu w litewskiej rafinerii Możejki

Opublikowano: 11-08-2023 Źródło: Orlen

Wkrótce do rafinerii w Możejkach dotrze włoski reaktor, kluczowy element dla pogłębionego przerobu ropy naftowej w instalacji hydrokrakingu. W 2025 r. obiekt zostanie uruchomiony.


Reaktor instalacji hydrokrakingu. Fot. Orlen Reaktor instalacji hydrokrakingu. Fot. Orlen

Reaktor ma ponad 90 m wysokości, na początku sierpnia dostarczono go z Włoch do portu w Kłajpedzie. Tam przeładowano go na 88-osiową modułową naczepę o długości 95 m i szerokości 6,5 m. Ładunek waży około 2200 ton, a sam reaktor 1500 ton. Do rafinerii dotrze w połowie przyszłego tygodnia, jest przewożony nocami z prędkością 3 km/godz. Regionalnymi drogami Kłajpedy, Kretyngi, Skuodas i Możejek pokonuje trasę o długości 145 km. Transport realizuje firma Mammoet.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Reaktor jest elementem największej w historii Grupy Orlen inwestycji w litewskiej rafinerii. Budowa instalacji będzie trwała do końca 2024 r. Dzięki niej EBITDA zwiększy się o około 68 mln euro rocznie. Zwiększenie wytwarzania produktów wysokomarżowych podniesie przychody z 72% do 84%. Aktualnie produkcja oczekiwanej ilości paliw w Orlen Lietuva pochłania 10 mln ton ropy naftowej. Po uruchomieniu instalacji hydrokrakingu wystarczy 8 mln ton surowca rocznie.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Przeczytaj także: Największy blok gazowo-parowy w Polsce. Bliżej budowy gazociągu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia