Pierwsza z siedmiu maszyn TBM rozpoczęła drążenie kolejowego tunelu bazowego Mont Cenis. Prace prowadzone są w ramach budowy linii kolejowej Lyon–Turyn. Viviana wykona obiekt o długości 9 km między Saint-Martin-La-Porte i La Praz we Francji.

TBM Viviana została zaprojektowana i zmontowana w niemieckiej fabryce Herrenknecht w Schwanau. Maszyna ma 180 m długości, średnicę 10,4 m i waży 2300 ton. Jej moc wynosi 8100 kW, co pozwala na drążenie tunelu z prędkością od 300 do 450 m miesięcznie.
Tarcza tnąca jest wyposażona w 61 frezów, które kruszą skałę podczas pracy. Maszyna układa pierścienie obudowy składające się z ośmiu segmentów (tubingów). Urobek, skały, transportuje na powierzchnię za pomocą zintegrowanego systemu przenośników taśmowych. Materiały zostaną ponownie wykorzystane.
Roboty prowadzone są 24 godziny na dobę. Załoga TBM liczy 15 specjalistów, którzy nadzorują jej działanie i operacje niezbędne do budowy tunelu.
Linia kolejowa Lyon–Turyn będzie mieć 270 km długości. Skróci czas przejazdu między oboma miastami z siedmiu do czterech godzin. Pociągi pojadą z prędkością 220 km/godz. Wszystko ma być gotowe w 2032 r.
Powstaną tunele o łącznej długości 162 km (około 70% trasy między Saint-Jean-de-Maurienne a Susa), z głównym dwunitkowym tunelem bazowym Mont-Cenis o długości 57,5 km. Będzie on najdłuższym kolejowym tunelem transgranicznym na świecie.
Projekt tunelu bazowego Mont-Cenis jest kluczowym elementem nowej linii kolejowej Lyon-Turyn, mającej na celu usprawnienie transportu towarowego i pasażerskiego między Francją a Włochami oraz zmniejszenie wpływu transportu na środowisko. Realizacja tego przedsięwzięcia jest wynikiem współpracy wielu europejskich firm, w tym kilkunastu z Francji i Włoch.
Przeczytaj także: HS2. Kolejny odcinek tunelu kolejowego wydrążony. Maszyna wydobyta

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.