Właśnie o to pyta przeciętny mieszkaniec: dlaczego nie most, przecież tyle ich buduje się w Polsce, mamy tylu fachowców. A co się okazuje? To musiałby być najwyższy most w Europie, a przy takim ułożeniu to pewnie i na świecie, bo mamy połączenie portów w Świnoujściu i w Szczecinie. I o tym często wszyscy zapominali wyjaśnia Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Miasta Świnoujścia.


Jak dodaje, świnoujścianie przez lata mieli "pretensje" do Szczecina, bo gdyby nie konieczność zapewnienia dostępu między portami, w Świnoujściu już dawno stałby most. A tak to stanowiłby blokadę tej dostępności. Proszę sobie wyobrazić ten most. Jaki miałby być: zwodzony, wysokowodny? pyta Barbara Michalska.

Obecnie do transportu między wyspami Uznam i Wolin służą przeprawy promowe. To setki, tysiące ludzi, którzy każdego dnia muszą przeprawić się na drugą stronę. Weryfikowali nas eksperci. Wykonaliśmy mnóstwo analiz, to była mrówcza robota. Musieliśmy udowadniać, że wymiar naszej inwestycji nie jest tylko lokalny, bo gdyby taki był, to dawno w Świnoujściu powstałby most twierdzi Barbara Michalska.

W Świnoujściu zaplanowano obiekt o długości 1,44 km. Zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie mieć 12 m, w środku powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy poniżej jezdni będzie tunel ewakuacyjny.


Koszt robót pod cieśniną Świną to ponad 912 mln zł. 85% śródków finansowych będzie pochodzić z kasy Unii Europejskiej, a pozostałą część zapewni miasto.

Już w zeszłym roku Barbara Michalska udzieliła nam wywiadu, w którym opowiadała m.in. o tym, w jakich warunkach będzie drążony ten tunel. Na trasie przewiertu występują głównie piaski nasypowe o zróżnicowanym stanie zagęszczenia: eoliczne, morskie i rzeczne piaski drobne  mówiła. Całą rozmowę z wiceprezydent Świnoujścia można przeczytać tutaj: Drugi drogowy tunel podwodny w Polsce.

WSZYSTKO O TUNELU W ŚWINOUJŚCIU PRZECZYTASZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

Tunel w Świnoujściu będzie drugim podwodnym tunelem drogowym w Polsce. W 2016 r. tego typu przeprawę udostępniono w Gdańsku pod Martwą Wisłą. Gdański tunel również drążono maszyną TBM.

Więcej o tunelach w Polsce i na świecie przeczytasz TUTAJ.