Panująca pandemia koronawirusa utrudnia, ale nie uniemożliwia prowadzenia prac przy budowie tunelu pod Świną. Wszystkie spotkania kadry biurowo-technicznej wykonawcy odbywają się w formie wideorozmów, a pracownicy kontaktują się pomiędzy sobą telefonicznie – unikając kontaktów bezpośrednich. Na placu budowy trwają prace, a w fabryce powstaje maszyna TBM z największą tarczą, jaka kiedykolwiek pracowała w Polsce.
W fabryce CREG w Chinach powstaje tarcza TBM dla tunelu w Świnoujściu. Fot. PORR S.A.
Po stronie wyspy Uznam można obserwować już fundamenty zakładu separacji urobku. Po tej samej stronie powstaje także hala zakładu prefabrykacji. Będą w nim na bieżąco wytwarzane na bieżąco segmenty żelbetowe wykorzystywane do obudowy tunelu.
Wykonawca kontynuuje także prace przy montażu koszy zbrojeniowych oraz przy wykonywaniu ścian szczelinowych dla komory startowej maszyny TBM drążącej tunel (ang. Tunnel Boring Machine). Urządzenie składające się z kilku tysięcy części powinno przypłynąć do Polski pod koniec wakacji – podaje świnoujski magistrat.
Wykonawca poinformował nas, iż budowa maszyny TBM w Chinach jest kontynuowana zgodnie z harmonogramem. Obecnie wykonano wszystkie kluczowe elementy, trwa próbny montaż. Odbiory fabryczne zaplanowane są na połowę czerwca – mówi Lucyna Roszyk z PORR S.A.
Na potrzeby transportu maszyna TBM zostanie rozłożona na 129 elementów o wadze około 3176 ton zajmujących powierzchnię 10 842 m3. Dystans, który pokona z Chin do Polski drogą morską to 10 350 mil (morskich). Cała operacja dostawy ma potrwać około 60 dni, z czego czas przeznaczony na żeglugę to 45 dni.
Po stronie wyspy Wolin niezmiennie trwa porządkowanie terenu po wycince drzew i krzewów oraz usuwanie kolizji elektroenergetycznych średniego napięcia (w rejonie szybu odbiorczego).
Do budowy tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin, posłużą trzy metody. Fragment o długości 475 m zaprojektowano w murach oporowych. Do budowy 295 m użyta będzie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1480 m, wydrążona zostanie przez TBM.
Drążenie ma rozpocząć się w marcu 2021 r., a do szybu końcowego na wyspie Wolin maszyna TBM powinna dotrzeć po około pięciu miesiącach. W Świnoujściu powstanie jednorurowy tunel wyposażony w jezdnię z dwoma pasami, średnica wewnętrzna obiektu wyniesie 12 m (wydrąży go maszyna z tarczą o średnicy 13,46 m). Wszystkie prace mają się zakończyć we wrześniu 2022 r.
Wszystkie informacje o tej budowie znajdziesz w naszym temacie specjalnym TUNEL W ŚWINOUJŚCIU.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.