• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: mniej niż 1 km do wydrążenia

Opublikowano: 31-05-2021 (Aktualizacja: 15-06-2021) Źródło: GDDKiA

TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Wyspiarka, która drąży tunel w Świnoujściu, od dwóch tygodni pracuje już pod cieśniną Świną.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zanim to nastąpiło, do 28 maja 2021 r., Wyspiarka wydrążyła 485 m od komory startowej na wyspie Uznam w stronę wyspy Wolin. 14 czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wydrążono już około 550 m tunelu. Dodano, że pod Świną występuje zróżnicowana budowa podłoża, w tym pokłady kredy. Wymaga to ciągłego dostosowywania procesu technologicznego drążenia do zmiennych warunków geologicznych.

Do finału drążenia zostało więc mniej niż 1000 m.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Tunel w Świnoujściu drąży TBM składającą się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Ma 105 m długości i tarczę skrawającą o średnicy ponad 13,4 m. Waga samej tarczy to 280 ton, a całej TBM – 3120 ton.

Jak działają maszyny TBM?

TBM drąży tunel i jednocześnie układa betonowe pierścienie (kolejne zabudowane tworzą obudowę obiektu). Czoło tego typu maszyny wyposażone jest w obracającą się tarczę skrawającą. Rozkruszony urobek, poprzez podajnik, przenoszony jest na taśmociąg, a nim do miejsca składowania. Na zapleczu technicznym TBM znajduje się mostek dowodzenia, podajnik i urządzenia układające obudowę tunelu.

Budowa tunelu w Świnoujściu

Tunel w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin. Drążenie powinno zakończyć się jesienią br. Podwodna część tego jednorurowego obiektu będzie mieć 1484 m długości. Tunel najgłębiej znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m głębokości. Wszystko ma być gotowe w III kwartale 2022 r.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!