Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała wariant docelowy przebudowy Doliny Służewieckiej, Sikorskiego i Witosa od ul. „Anody“ (dawna Rosoła) do Idzikowskiego – dowiedziało się „ŻW“. W sprawie tej inwestycji debaty specjalistów i zlecania kolejnych ekspertyz trwały od lat 90.

Według ratusza bezkolizyjna trasa ma wyglądać następująco:

  • krótki tunel pod ul. Nowoursynowską
  • wyjazd z tunelu na wysokości Wzgórza św. Katarzyny
  • kilkadziesiąt metrów dalej wjazd na nasyp prowadzący nad estakadą nad al. Wilanowską i św. Bonifacego
  • odcinek na powierzchni na Sadybie
  • ruga estakada na ul. Sobieskiego i Idzikowskiego.

Jak wyjaśnia „ŻW“ dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysław Reksnis, ten wariant byłby najłatwiejszy w budowie, najkorzystniejszy dla uczestników ruchu (więcej możliwości zjazdu na poprzeczne ulice niż rozwiązania z tunelami zamiast estakady), a przede wszystkim – najtańszy. Szacunkowy koszt budowy trasy w tym wariancie to 396 mln zł – tak wynika z wykonanych na zlecenie władz miasta obliczeń firmy Biuro Planowania i Rozwoju Warszawy.

Ten kosztorys kwestionuje proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Józef Maj. Duchowny od lat przekonuje decydentów do budowy 900-metrowego tunelu pod ul. Nowoursynowską, al. Wilanowską i św. Bonifacego. To wariant drugi, który BPRW odrzucił z powodu przewidywanych kosztów: 711 mln zł.