Liczba przetestowanych tuneli nie jest w tym roku imponująca. Nie jest to jednak winą ADAC a prędzej Komisji Europejskiej, która do 2019 roku szykuje solidną porcję nowych przepisów w kwestii bezpieczeństwa tego typu rozwiązań komunikacyjnych. To sprawiło, że w większości tuneli, które mogły stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla podróżujących, a które mogłyby znaleźć się na liście ADAC, prowadzone są roboty remontowe na szeroką skalę.

Wśród zbadanych konsytukcji znalazły się po cztery tunele w Szwajcarii, Niemczech i Hiszpanii oraz jeden położony w Chorwacji. Wyniki testu wypadły w ogólnej ocenie bardzo dobrze. Wszystkie analizowane odcinki tras otrzymały noty pozytywne, co w porównaniu z danymi z ubiegłorocznego testu może być trochę zaskakujące. To najlepsze rezultaty w 11 letniej historii raportu przygotowywanego przez niemiecki automobilklub.

Na topowych pozycjach, najlepiej zarządzanych tuneli znalazły się szwajcarskie tunele: Staegjitschugge, Collombey, niemieckie: Warnow oraz miejski tunel prowadzący pod berlińskim lotniskiem Tegel i hiszpańskie: Vielha (Juan Carlos I) oraz Marchante. Bez zastrzeżeń ekspertów test zakończył chorwacki jedynak, tunel Tuhobic, który podobnie jak wyżej wymieniona szóstka zanotował najwyższe oceny w takich kategoriach jak: system tunelowy, oświetlenie i zapotrzebowanie w energię, nadzór ruchu drogowego, komunikacja, drogi ewakuacyjne, ochrona przeciwpożarowa, wentylacja i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.